Falafel - Një simbol jashtëzakonisht i shijshëm i paqes

falafel
Foto: Profimedia

Cilido restorant ushqimor i shëndetshëm që të shkoni, falafel do të gjeni në menu. Shumë prej nesh nuk e dinë se çfarë është në të vërtetë një falafel dhe nga vjen.

Përkatësisht, është një vakt me origjinë nga Lindja e Mesme, dhe është një nga pjatat e preferuara të popullatës vendase në Izrael. Kjo pjatë duket si një top i skuqur ose qofte. Megjithatë, kjo pjatë në fakt nuk përmban mish, por është bërë nga një përzierje e qiqrave.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga Catherine (@honeymilkcake)

Pse është e diskutueshme origjina e falafelit?

Në Lindjen e Mesme, pitulica, e njohur si bukë pita, shërbehet dhe në këtë "sanduiç" zakonisht shtohen sallata dhe humus. Falafel shërbehet edhe me sallata ose si meze për disa vakte më të mëdha.

Përveç shijes së parezistueshme dhe pamjes së pazakontë, falafeli na tingëllon joshëse për shkak të vetë fjalës. Dhe a e dini se çfarë do të thotë në të vërtetë emri i kësaj pjate? Domethënë, fjala "Falāfil" është shumës i fjalës "Filfil", që në arabisht do të thotë "piper".

Vetë fjala është përhapur dhe përdoret në gjuhë të tjera si persishtja dhe sanskritishtja në të cilat ka kuptimin: punë e vogël e rrumbullakët, formë rrethore dhe të ngjashme. Prandaj, fjala falafel simbolizon "topa të vegjël" me piper. Megjithatë, nëse shtojmë kuptimet koptike dhe egjiptiane të fjalës, "nga shumë fasule", ne në fakt marrim një shpjegim se si duket kjo pjatë e Lindjes së Mesme dhe nga çfarë përbëhet.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga mfz_life (@mfz_life)

Origjina e falafel është ende plotësisht e panjohur, por mjaft e diskutueshme. Teoria e zakonshme është se kjo gjellë e ka origjinën në Egjipt dhe është ngrënë nga koptët si zëvendësim për mishin gjatë Kreshmës. Me kalimin e kohës, falafel është bërë një formë e zakonshme e ushqimit të shpejtë në Egjipt dhe Lindjen e Mesme.

Topat e falafelit ndonjëherë hahen gjatë Ramazanit si pjesë e iftarit, një vakt që hahet pas perëndimit të diellit. U bë aq popullor sa McDonald's shërbeu "McFalafel" për ca kohë në menunë e tij të mëngjesit në të gjithë Egjiptin.

 

Falafel është ende i popullarizuar tek koptët, të cilët përgatisin sasi të mëdha të kësaj pjate gjatë festave fetare. Debatet mbi origjinën e falafel nganjëherë kthehen në debate politike për marrëdhëniet midis arabëve dhe izraelitëve. Në kohët moderne, falafel konsiderohet si pjata kombëtare e Egjiptit, Palestinës dhe Izraelit.

Shumë palestinezë besojnë se izraelitët po e pranojnë padrejtësisht këtë recetë të famshme, dhe Shoqata Libaneze e Prodhuesve Industrialë madje ka ngritur një padi për shkelje të të drejtës së autorit kundër Izraelit për falafel.

Sipas Jonathan Keys-Lev, falafel dhe humus përdoren shpesh si simbole të paqes dhe si një mjet për të sjellë izraelitët dhe palestinezët në të njëjtën tryezë.

Falafel është bërë i popullarizuar në mesin e vegjetarianëve dhe veganëve si një alternativë ndaj vakteve të rrugës me bazë mishi dhe tani shitet në përzierje të paketuara në dyqanet e ushqimit të shëndetshëm. Edhe pse tradicionalisht mendohet se përdoret për të bërë hamburgerë perimesh, përdorimi i falafelit është zgjeruar pasi gjithnjë e më shumë njerëz e pranojnë atë si një burim proteinash.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga Mária Sochová (@cvigy)

Falafel është një ushqim i shkëlqyer që mund t'i shtyjë njerëzit të hanë pak më shumë ushqime të pasura me fibra, të cilat kontribuojnë në shëndetin e trupit të tyre. Ka shumë proteina dhe fibra nga qiqrat, sepse një filxhan ka 15 g proteina dhe 14 g fibra. Qiqrat përmbajnë shumë hekur, acid folik, magnez, fosfor dhe vitamina B.

Falafel është bërë nga qiqra të shëndetshme

Ato janë të disponueshme në ngjyra të ndryshme si e zezë, bezhë, kafe dhe e kuqe dhe janë pjesë përbërëse e kuzhinës së Lindjes së Mesme dhe asaj indiane. Është gjithashtu shumë i gjithanshëm dhe mund të përdoret për gatimin e çdo pjate dhe mund të ndërtohet në çdo kuzhinë. Përveç shijes dhe aromës së tyre unike, qiqrat kanë shumë përfitime shëndetësore.

Qiqrat janë të pasura me fibra dhe ndihmojnë në humbjen e peshës

Qiqrat janë sa të pasura aq edhe të tretshme. si dhe fibrat e patretshme. Ndërsa fibra e tretshme ndihmon në mbajtjen nën kontroll të biliare, fibrat e patretshme promovojnë tretjen dhe ndihmojnë në humbjen e peshës. Ato gjithashtu ju bëjnë të ndiheni të ngopur për një kohë të gjatë.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga Sinbad Mat (@sinbad_mat)

Ato janë një burim i mirë proteinash për vegjetarianët

Shumë vegjetarianë anashkalojnë proteinat që mund të merren lehtësisht nga ushqimet shtazore. Për të shmangur këtë, mund të zgjidhni një vakt me qiqra dhe kokrra gruri. Ky është një burim i mirë i proteinave pa shtuar kalori dhe yndyrna të pangopura.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga Justine Ggn (@odv_cie)

recetë për falafel

Edhe pse në Lindjen e Mesme prej nga vjen falafeli, tradicionalisht përgatitet nga qiqrat apo fasulet, hudhrat e shtypura, majdanozi dhe erëza si qimnon dhe piper i ëmbël, sot ka shumë variacione të temës dhe në vijim do t'ju japim. një recetë e provuar që me siguri nuk do ta keni gabim.

Është e nevojshme:
- 250 g qiqra të papërpunuara
- 2,3 thelpinj hudhër
- 1 qepë e zezë ose vjollcë
- 30 g miell
- 5 g qimnon të bluar
- 4,5 g sodë buke
- spec
- lëng gjysmë limoni
- kim
- pak djegës
- koriandër
- borzilok
- vaj skuqjeje

përgatitja:

Lani qiqrat disa herë dhe më pas lajini gjatë natës që të zbuten. Hidheni atë ujë të nesërmen, më pas lani përsëri qiqrat, më pas vendosini në një blender ose grirë, më pas përziejeni derisa të merrni një strukturë kokrrizore. Lëreni një lugë në blender, dy qiqra dhe pjesën tjetër e kaloni në një enë tjetër më të thellë. Më pas shtoni në blender qepën dhe hudhrën e grirë, korianderin, qimnonin, djegësin dhe lëngun e limonit dhe përziejini mirë për të marrë një pastë të këndshme (nëse përdorni koriandër dhe borzilok të freskët do të jetë edhe më mirë sepse pasta do të jetë e gjelbër e këndshme).

Te qiqrat i shtojmë makaronat dhe i përziejmë mirë të gjitha dhe në një enë tjetër përziejmë përbërësit e thatë – miellin, sodën e bukës dhe qimnonin e bluar dhe e shtojmë në masën e përgatitur më parë. I rregullojmë me kripë dhe piper sipas shijes, e përziejmë sërish, më pas e heqim me duar një sasi të vogël të masës (të cilën e keni lagur pak) dhe i japim formë toptha në madhësinë e arrës.

Në vaj të thellë dhe të ngrohur mirë, në temperaturë të moderuar, skuqni falafelin për disa minuta nga të dyja anët në mënyrë që të skuqet në mënyrë të barabartë, duke u kujdesur që të mos digjet. E nxjerrim në një pecetë letre që të kullojë yndyra e tepërt, më pas e shërbejmë me bukë pita ose tortilla integrale, marule, tahini ose perime sipas dëshirës.

Këshillë plus: Nëse ju interesojnë kaloritë dhe yndyrat, falafelin mund ta piqni në furrë në letër pjekjeje për rreth 25 minuta në 180°C, por ndërkohë duhet ta ktheni për ta pjekur në mënyrë të barabartë.

Video e ditës