Fajon: Nëse ndihma për Ukrainën nuk mjafton, Rusia mund të sulmojë vendet e NATO-s

Tanja Fajon / Foto: EPA / DUMITRU DORU

Sllovenia ndan shqetësimin e disa politikanëve dhe ekspertëve se Rusia mund të nisë një luftë kundër vendeve të NATO-s nëse ndihma për Ukrainën nuk është e mjaftueshme, tha zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme të Sllovenisë, Tanja Fajon.

“Unë ndaj shqetësimin e vendeve se agresioni rus në Ukrainë mund të përhapet në vendet fqinje. Kjo është arsyeja pse ne po bëjmë gjithçka që është e mundur për të siguruar paqen”, tha ajo në një intervistë për Ukrinform.

Fayon tha se ajo mori pjesë në seancat e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së dhe Këshillit të Sigurimit për të treguar mbështetje për Ukrainën.

"Dy vjet më parë ne ishim të tronditur që një vend fqinj mund të sulmonte Ukrainën, të përdorte një agresion të tillë brutal," tha Fayon, duke shtuar "ne duhet të bëjmë çdo përpjekje për të gjetur një zgjidhje politike për luftën".

Ajo theksoi se Sllovenia mbështet formulën e paqes të Ukrainës dhe të gjitha iniciativat e paqes që janë në përputhje me të drejtën ndërkombëtare dhe me Kartën e OKB-së.

"Unë gjithashtu besoj se ne kemi nevojë për mbështetje më të gjerë ndërkombëtare, veçanërisht nga Jugu Global," shtoi Faillon.

Më 23 shkurt, Këshilli i Sigurimit i OKB-së mbajti një debat të hapur në nivel ministror, ​​kushtuar përvjetorit të dytë të luftës së Rusisë kundër Ukrainës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës