“Financial Times”: Serbia në mënyrë indirekte ka eksportuar municion në Ukrainë me vlerë 800 milionë euro

Municion/Foto: Maxim Stukonozhenko / Alamy / Alamy / Profimedia

“Financial Times” ka publikuar vlerësime se Serbia në mënyrë indirekte, përmes vendeve të tjera, ka eksportuar municione në Ukrainë në vlerë prej 800 milionë euro që nga fillimi i pushtimit rus në Kiev, njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Beogradi.

Vlerësimet e ndara me Financial Times, të raportuara nga gazeta britanike në një artikull të titulluar "Gishtat e Serbisë kaluan që municioni i saj përfundon në Ukrainë", tregojnë se Serbia po rrit në mënyrë diskrete shitjet e saj të municioneve në Perëndim duke forcuar mbrojtjen e Ukrainës, edhe pse është vetëm një nga dy vendet evropiane që nuk iu bashkuan sanksioneve perëndimore kundër Rusisë.

Siç raportoi mbrëmë Radio Evropa e Lirë (RSE), ajo gazetë thekson se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka konfirmuar se informacionet për vlerën e municionit janë kryesisht të sakta dhe shitjen e ka paraqitur si mundësi biznesi.

Vuçiq citohet të ketë thënë se Serbia i eksporton municionet e saj, se nuk mund të eksportojë në Ukrainë apo Rusi, por se ka shumë marrëveshje me amerikanët, spanjollët, çekët e të tjerë.

Çfarë bëjnë ata me të është në fund të fundit punë e tyre, tha Vuçiq sipas gazetës.

Vuçiq tha se nuk e di se ku shkojnë granatat e eksportuara dhe se nuk është detyra e tij, se është detyra e tij të sigurojë që Serbia të punojë legalisht me municionet e saj dhe që ky municion të shitet. Ai tha gjithashtu se Serbia ka miq si në Kiev ashtu edhe në Moskë dhe se ata janë vëllezër të sllavëve.

I pyetur nëse numri është përafërsisht i saktë, Vuçiq tha se bëhet fjalë për fitime të realizuara në një periudhë dy apo trevjeçare, e jo në një vit.

Vuçiq tha se Serbia ka një mundësi të artë sepse armët e saj janë më të lira se në Perëndim dhe shtoi se vëllimi i eksporteve totale të municioneve mund të rritet.

Sipas diplomatëve dhe analistëve, pjesëmarrja e Serbisë në eksportin e municioneve në Ukrainë është mjaft e fshehur sa nuk e tregojnë të dhënat zyrtare.

Instituti i Kielit për Ekonominë Botërore, i cili monitoron mbështetjen për Ukrainën, nuk ka gjurmuar drejtpërdrejt aktivitetet e Serbisë dhe nuk ka gjetur prova sistematike të kontributit të Beogradit, tha Christoph Trebesch, i cili kryeson atë përpjekje, raporton Financial Times.

Gazeta kujton se Vuçiq i rezistoi presionit të Perëndimit për të miratuar një regjim sanksionesh kundër Rusisë dhe se lejoi vazhdimin e fluturimeve ruse drejt Rusisë, ndonëse deklaron se është pro që Serbia të bëhet anëtare e BE-së.

Evropa dhe Shtetet e Bashkuara kanë punuar për vite me radhë për të distancuar Vuçiqin nga Putini, tha një diplomat perëndimor për Financial Times, duke shtuar se një lojtar kyç në këtë është ambasadori amerikan Christopher Hill, i cili mbërriti në Beograd një muaj pas fillimit të Pushtimi rus.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës