FA nisi procedurat kundër Manchester Cityt pas derbit me Tottenham

foto: EPA-EFE / PETER POWELL

Federata e Futbollit të Anglisë (FA) e akuzoi sot Manchester City se ai nuk arriti të kontrollonte sjelljen e lojtarëve të tij në fund të ndeshjes kundër xhiros së 14-të Tottenham në Premier League, raporton “Mirror”. Manchester City dhe Tottenham luajtën pa fitues, 3:3.

Një deklaratë e FA tha se Manchester City ishte akuzuar për shkelje të rregullit E20.1 të FA pasi lojtarët e klubit rrethuan arbitrin gjatë lojës kundër Tottenham. FA thekson se Manchester City nuk i ka penguar lojtarët e tij që të sillen në mënyrë të papërshtatshme ndaj tyre Gjyqtari Simon Hooper në 94 minuta.

Mediat britanike kujtojnë se lojtarët e Manchester Cityt rrethuan gjyqtarin Hooper kur ai u dha një goditje dënimi në kohën e fundit, edhe pse Jack Grealish u nis drejt portës kundërshtare.

Hooper lejoi epërsinë e parë dhe lejoi që loja të vazhdonte. Por arbitri e ndërpreu lojën kur topi arriti tek Grealish, i cili u nis i vetëm drejt portës së Tottenhamit.

Britanikët deklarojnë se sulmuesi i Manchester City-t, Erling Haaland i ka bërtitur Hooper-it dhe më pas arbitri është rrethuar nga lojtarë të tjerë të “qytetarëve”. Klubi i futbollit Manchester City ka afat deri më 7 dhjetor për t'iu përgjigjur akuzave.

VIDEO | Kulushevski në minutën e 90-të e shpëtoi Tottenhamin nga humbja në derbin me Manchester Cityn.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës