Drama e Eurovizionit vazhdon ende: Prokurori njoftoi, holandezi dëshiron të hetojë më shumë njerëz

Jost Klein / Foto: EPA-EFE/Ida Marie Odgaard DENMARK OUT

Yost Klein, përfaqësuesja e sivjetme e Holandës në Eurovizion, u skualifikua nga gara muzikore pak orë para natës finale. Shkak për këtë vendim të Unionit Evropian të Transmetuesve (EBU) është bërë sjellja e papërshtatshme e këngëtares ndaj një fotografi suedez.

Këngëtari holandez, kompozimi i të cilit "Europapa" u konsiderua si një nga favoritët e konkursit, mohoi të sulmonte në mënyrë agresive gruan që donte t'i fotografonte. Avokati i tij pretendon se për gjithçka fajin e ka fotografi pasi ka tentuar ta fotografojë këngëtaren edhe pse më parë kishin rënë dakord që të mos e bënin këtë.

Yost Klein / Foto: Jessica Gow/TT / Shutterstock Editorial / Profimedia

Sot, dy javë pas përfundimit të Eurovizionit, mediat holandeze shkruajnë se Joost Klein ka kërkuar që të intervistohen dëshmitarë shtesë të ngjarjes së pakëndshme. Po ashtu, ai kërkon që hetimet të kryhen në Holandë, nga ku mund të konstatohet se beson se policia suedeze e ka trajtuar këtë rast në mënyrë të njëanshme.

Ai ka folur edhe për mediat holandeze Fredrick Johnson nga Suedia, nën juridiksionin e së cilës është çështja e këngëtares së përjashtuar nga Eurovizioni. Në postimin e parë, Johnson thotë me kujdes se nuk është i sigurt nëse do të jetë e mundur të bëhen teste të mëtejshme në Holandë dhe paralajmëron se kjo mund të ngadalësojë përfundimin e të gjithë çështjes.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës