Udhëheqësit evropianë të ndarë në lidhje me kërkesën e ICC-së për urdhër-arrestin e Netanyahut

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu/EPA

Edhe pse të gjithë politikanët izraelitë qortuan ashpër kërkesën e Gjykatës Penale Ndërkombëtare për një urdhër arresti për kryeministrin e saj të Izraelit dhe zyrtarë të tjerë të lartë, reagimet e liderëve evropianë janë të ndara, analizon "Politico".

Prokurori i ICC-së, Karim Khan, të hënën paraqiti urdhër-arreste për kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu dhe udhëheqësin e Hamasit, Yahya Sinwar, si dhe komandantin e krahut ushtarak të Hamasit dhe ministrin e mbrojtjes të Izraelit, duke pretenduar për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit të kryera në Izrael dhe shtet. të Palestinës.

 

"Krimet e kryera në Gaza duhet të ndiqen penalisht në nivelin më të lartë, pavarësisht nga autorët," shkroi ministri i Jashtëm belg Hadja Lahbib në një deklaratë për X, duke nënvizuar mbështetjen e Belgjikës për punën e ICC.

Ministria e Punëve të Jashtme sllovene lëshoi ​​një deklaratë në të njëjtën mënyrë, duke thënë se krimet e luftës dhe krimet kundër njerëzimit të kryera në territorin izraelit dhe palestinez "duhet të ndiqen penalisht në mënyrë të pavarur dhe të paanshme, pavarësisht nga autorët".

"Përgjegjësia është çelësi për të parandaluar krimet dhe garantuar paqen," shkroi ministria.

Ministria e Jashtme franceze tha se kishte "paralajmëruar për shumë muaj për imperativin për të respektuar rreptësisht të drejtën ndërkombëtare humanitare dhe në veçanti për natyrën e papranueshme të viktimave civile në Rripin e Gazës dhe aksesin e pamjaftueshëm humanitar".

“Franca mbështet Gjykatën Ndërkombëtare Penale, pavarësinë e saj dhe luftën kundër mosndëshkimit në të gjitha situatat”.

Udhëheqësit e tjerë të BE-së e panë vendimin në mënyrë më pak të favorshme.

“Propozimi i kryeprokurorit të GJNP-së për të lëshuar një urdhër arresti për përfaqësuesit e qeverisë së zgjedhur në mënyrë demokratike së bashku me krerët e një organizate terroriste islamike është i tmerrshëm dhe krejtësisht i papranueshëm”, ka shkruar kryeministri çek Petr Fiala.

Kancelari austriak Karl Nehammer shprehu një rezervë të ngjashme.

“Ne e respektojmë plotësisht pavarësinë e ICC-së”, ka shkruar ai. “Megjithatë, fakti që lideri i organizatës terroriste Hamas, qëllimi i deklaruar i së cilës është shfarosja e shtetit të Izraelit, përmendet në të njëjtën kohë me përfaqësuesit e zgjedhur në mënyrë demokratike të vetë atij shteti, është i pakuptueshëm.

Në Londër, qeveria e Mbretërisë së Bashkuar u distancua nga masa e ICC-së.

"Ky veprim nuk po ndihmon për të sjellë një pauzë në luftime, për të nxjerrë pengjet ose për të marrë ndihma humanitare dhe për të bërë përparim drejt armëpushimit të qëndrueshëm që duam të shohim," tha zëdhënësi i kryeministrit Rishi Sunak.

Përtej Atlantikut, presidenti i SHBA Joe Biden e quajti kërkesën e ICC-së për urdhër-arreste për liderët izraelitë një "turp".

Ndryshe nga të gjitha shtetet anëtare të Bashkimit Evropian, Shtetet e Bashkuara nuk janë anëtare të plota të ICC.

"Çfarëdo që të sugjerojë ky prokuror, nuk ka asnjë ekuivalencë -- asnjë -- midis Izraelit dhe Hamasit," tha Biden në një deklaratë. "Ne do të qëndrojmë gjithmonë me Izraelin kundër kërcënimeve ndaj sigurisë së tij."

Deklarata e ICC nuk akuzon liderët izraelitë dhe të Hamasit për krime të njëjta, megjithëse ka disa mbivendosje.

Deklarata gjermane, e cila erdhi më vonë se të tjerat, u hap duke thënë se vendi e respekton gjykatën, duke përshëndetur krijimin e saj si një arritje themelore të komunitetit ndërkombëtar, por shtoi: "Aplikimi i njëkohshëm për urdhër-arreste kundër liderëve të Hamasit në një dhe dy zyrtarët izraelitë nga ana tjetër, ata dhanë një përshtypje të rreme të një ekuacioni”.

Deklarata më pas vazhdon duke cituar krimet e kryera nga Hamasi dhe shpreh mbështetjen për të drejtën e Izraelit për vetëmbrojtje.

Hamasi kritikoi gjithashtu vendimin e ICC për të paraqitur një urdhër arresti për anëtarët e tij.

Kërkesat për urdhër do të vlerësohen tani nga këshilli paragjyqësor i ICC.

“Le të jemi të qartë sot për një çështje thelbësore: nëse nuk tregojmë vullnetin tonë për të zbatuar ligjin në mënyrë të barabartë, nëse perceptohet se zbatohet në mënyrë selektive, ne do të krijojmë kushtet për kolapsin e tij. Duke vepruar kështu, ne do të lirojmë lidhjet e mbetura që na mbajnë të bashkuar, lidhjet stabilizuese midis të gjitha komuniteteve dhe individëve, rrjetën e sigurisë në të cilën shikojnë të gjitha viktimat në kohë vuajtjesh. Ky është rreziku real me të cilin përballemi në këtë moment, "tha Khan.

Sipas profesoreshës Zinaida Miller, një eksperte e së drejtës ndërkombëtare në Universitetin Northeastern, vendimi i ICC për të aplikuar për urdhër-arrest sugjeron njëfarë sigurie se kërkesat do të kenë sukses.

"Prokurori nuk do të aplikonte për urdhër në këtë fazë nëse nuk ishte i sigurt për atë që kishte vendosur deri më tani." "Në të njëjtën kohë, fokusi i ngushtë në pretendimet e zyrtarëve individualë do të thotë se do të ketë kapacitet të kufizuar për të trajtuar kontekstin më të gjerë të këtyre krimeve, përveç në mënyra që ndikojnë drejtpërdrejt në procesin penal," tha Miller për Politico.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës