Gjykata Evropiane: Rusia është përgjegjëse për vrasjen e një spiuni të famshëm në Angli

Vladimir Putin dhe Sergei Jastrzbenski në Helsinki në 2016, ku Rusia u akuzua se qëndron prapa vrasjes së një spiuni në Angli, të cilën Kremlini e ka mohuar për vite me radhë / Foto EPA / DENIS SINYAKOV / POOL

Rusia është përgjegjëse për vrasjen e Alexander Litvinenko, një spiun i cili vdiq nga helmimi me polonium në Londër në 2006, ka vendosur Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut. transmeton BBC.

"Rusia është përgjegjëse për vrasjen e Alexander Litvinenko në Britani," tha gjykata në një deklaratë.

Rusia gjithmonë ka mohuar çdo përfshirje në vdekjen e Litvinenkos.

Litvinenko, 43 vjeç, një kritik i hapur i Presidentit rus Vladimir Putin, i cili iku nga Rusia në Britani gjashtë vjet para se të helmohej, ka vdekur pasi ka pirë çaj jeshil me një izotop radioaktiv të rrallë dhe të fuqishëm në Hotel Millennium në Londër.

Spiuni i famshëm rus Alexander Litvinenko, i cili u helmua në Hotel Millennium të Londrës në 2006 / Photo Getty Images

Një hetim britanik në vitin 2016 arriti në përfundimin se Putini mund të ketë miratuar një operacion të inteligjencës ruse për të vrarë Litvinenko.

Gjithashtu u zbulua se ish -truproja i KGB -së Andrei Lugovoi dhe një tjetër rus, Dmitry Kovtun, kryen vrasjen si pjesë e një operacioni të drejtuar nga Shërbimi Federal i Sigurisë Ruse (FSB), pasardhësi kryesor i KGB -së nga koha sovjetike.

Ish -truproja i KGB -së Andrei Lugovoi i akuzuar për vrasjen e Alexander Litvinenko / Foto nga EPA / MAXIM SHIPENKOV

"Gjykata zbuloi se kishte një rast të fortë që, me helmimin e Litvinenkos, Lugova dhe Kovtun vepruan si agjentë të shtetit rus," tha Gjykata Evropiane.

Video e ditës