Fronti Europian do të luftojë me të gjitha forcat për të mos shkuar në opozitë – nuk e përjashtojnë mundësinë e protestave

Koalicioni i udhëhequr nga BDI, Fronti Evropian nuk përjashton asnjë nga mënyrat demokratike për t'u shpëtuar nga opozita, pra të luftojnë deri në fund për të qenë pjesë e koalicionit qeveritar. Edhe pse negociatat për Qeveri mes VMRO-DPMNE-së dhe “Vredit” janë duke vazhduar, BDI-ja ende mendon se ky raport nuk është i duhuri për formimin e Qeverisë, gjegjësisht fituesi duhet të bëjë koalicion me fituesin.

Skender Rexhepi Zaidi thotë se ekzistojnë mekanizma demokratikë për t'i parandaluar ato. Ai nuk e përjashton mundësinë e protestave në rrugë.

“Fronti Europian as që po mendon të mbetet në opozitë. Jo se kemi komplekse për të mbetur në opozitë, por fakti është se legjitimiteti fillon dhe buron nga populli. Nëse populli ju jep votën, atëherë duhet ta përfaqësoni në të gjitha institucionet shtetërore”, thotë Skender Rexhepi-Zeidi, përcjell Tv 21. I pyetur se si do të luftojnë, qoftë përmes protestave, ai tha se ka mënyra më demokratike për të shprehur revoltë, por edhe për të provuar vullnetin e qytetarëve.

 

Grupet punuese të VMRO-DPMNE-së dhe VREDI-t kanë vazhduar sot negociatat për formimin e Qeverisë së re, përkatësisht harmonizimin e programeve dhe ndarjen e departamenteve. Kryetari i BESA-s, nga koalicioni VREDI, Biljal Kasami thotë se janë në rrugën e duhur dhe flasin për një qeveri serioze.

“Bisedimet vazhdojnë, jemi në rrugën e duhur dhe për hir të korrektësisë ramë dakord që kur të kemi një marrëveshje përfundimtare të dalim bashkë dhe ta prezantojmë para publikut. Nuk do të doja të hyja në detaje, por jemi në rrugën e duhur dhe kemi komunikim korrekt në drejtim të ndarjes së përgjegjësive. Ajo që është e rëndësishme të theksohet është se po flasim për një qeveri ambicioze që do të marrë në konsideratë një përfaqësim cilësor në departamente të ndryshme. Është humbur shumë kohë më parë me staf të dobët. Kërkojmë që të gjitha departamentet të kenë staf profesional”, thotë Biljal Kasami.

Ndryshe, të mërkurën do të ketë rivotim në njësinë e pestë dhe të gjashtë zgjedhore dhe nëse rezultatet dalin ndryshe, kompetencat në Kuvend mund të rishpërndahen.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës