Turne evropiane dhe shpërndarja mbarëbotërore e "Udhëtim në këmbë" të Tamara Kotevskës.

Foto: Promo

E fundit dokumentar me metrazh të gjatë mbi Tamara Kotevska mori një distributor në mbarë botën dhe fillon një "udhëtim". Dokumentari "Udhëtim në këmbë" (ECJA) me regji të Tamara Kotevska fillon me Turne festivalesh evropiane. Fillimisht, filmi do të ketë premierën evropiane në festivalin më të madh të të drejtave të njeriut FIFDH në Gjenevë të Zvicrës, ku do të ketë 2 shfaqje, pasuar nga 5 shfaqje rekord në një nga festivalet më të mëdha të filmit dokumentar të kategorisë A në Evropë, CPH DOX në Kopenhagë, Danimarkë si pjesë e programit Highlights.

Një tjetër lajm i mirë është se kompania e njohur "Together Films" (Together Films), me seli në Londër dhe Nju Jork dhe përvojë të konsiderueshme në shpërndarjen e filmave në mbarë botën, ka siguruar të drejtat e "Journey on Foot" dhe do ta shpërndajë atë në mbarë botën.

Filmi "Udhëtim në këmbë" pati premierën botërore në festivalin më të madh të filmit dokumentar në Nju Jork, SHBA nëntorin e kaluar, pasi Tamara Kotevska e prezantoi për herë të parë filmin në Festivalin e Filmit të Venecias me një trailer të shkurtër në shtator 2023.

"Udhëtim në këmbë" ndjek udhëtimin e Amal, një kukull gjigante 3,5 metra e gjatë që përfaqëson një refugjat të ri që udhëton përtej kufirit sirian në Turqi dhe më pas nëpër Evropë, duke u përpjekur të gjejë një shtëpi.

Filmi u xhirua për dy vjet në territoret e më shumë se 10 vendeve, midis Sirisë në lindje dhe Mbretërisë së Bashkuar në perëndim, si dhe në brigjet e Afrikës së Jugut. Në ekipin krijues
Në film, përveç Tamara Kotevskës, janë montazheri Martin Ivanov, kinematografi Samir Ljuma dhe kompozitori Duka Bojaxhiev. Producenti kryesor i filmit është "Grain Media" (Grain Media) - një nga kompanitë më të mëdha britanike të filmit të fokusuar në filmat dokumentarë, dhe një bashkëproducent maqedonas.
është OHO PRODUCTION. Filmi është mbështetur edhe nga Agjencia e Filmit RSM.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës