Euroleague: Partizani u rikthye “minus 15” dhe festoi ndaj Olimpia Milanos për fitoren e tretë radhazi

Foto: EPA-EFE / ANDREJ CUKIC

Kampioni i ABA-së, Partizani, fitoi të tretën radhazi dhe të katërtin në pesë ndeshjet e fundit në Euroligë. Sonte bardhezinjtë ishin më të mirë se Olimpia e Milanos me 82:69.

Rezultati përfundimtar është një surprizë e madhe nëse e dini se për gati tre të katërta skuadra italiane dominoi dhe mbushi koshin e gjigantit serb. Ka funksionuar edhe gjuajtja nga distanca e Olimpias, ndaj katër minuta para përfundimit të çerekut të tretë, italianët kryesuan me 15 pikë (45:60).

Në ato momente sikur Partizani u zgjua dhe në fund të tremujorit me 16:2 ishte rikthyer plotësisht në lojë (61:62). Ai vazhdoi lojën e shkëlqyer në periudhën e fundit, kështu që rolet në parket ndryshuan plotësisht dhe Olimpia Milano nuk pati asnjë shans.

Ishte më efektive Kevin Panther me 19 të vrarë, Bruno Caboclo shtuar 16, a Zack Leday 15 pikë. Në radhët e skuadrës italiane Chevon Shields e përfundoi takimin me 19 pikë.

Në dy ndeshjet e mbetura, Anadolu Efes ka festuar në Berlin ndaj Alba me 89:97, ndërsa Real Madrid ka arritur të festojë jashtë në Greqi te Panathinaikos me 78:90.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës