Euroliga: Partizani mposhtet nga Barcelona, ​​rekord i ri për numrin e tifozëve në Beograd

foto: EPA-EFE / ANDREJ CUKIC

Basketbollistët e partizan u mposhtën në Beograd nga skuadra e Barcelona me rezultat 89:80 (25:21, 19:24, 22:13, 23:22) në ndeshjen e xhiros së 31-të të Euroligë.

Më efektivi te skuadra serbe ishte Dante Exum me 24 pikë, ndërsa Kevin Panter 16. Për spanjollët më i miri ishte Nicolas Laprovitola me 25 pikë, Nikola Mirotic 19 dhe Jan Vesely 14.

Sipas të dhënave zyrtare, ndeshjen në arenën “Stark” e ndoqën 20.041 tifozë, që përbën një rekord sezoni në kompeticionin më cilësor evropian për klube. Ndeshja praktikisht u vendos në çerekun e tretë, të cilin klubi katalanas e fitoi me rezultat 22:13.

Lojtarët e Partizanit aktualisht janë në vendin e shtatë të tabelës me 17 fitore dhe 14 humbje, ndërsa Barcelona është e treta me rekord 21-10. Në xhiron e radhës Partizani do të luajë të premten në Beograd me Realin, ndërsa një ditë më parë Barcelona do të presë Albën.

Euroligë, raundi i dytë

E martë, rezultatet -

Maccabi Tel Aviv – Virtus Bologna 111:80
Anadolu Efes - Olympia Milano 89:69
Panathinaikos – Bayern 86:76
Baskonia – Alba Berlin 93:87
Partizan – Barcelona 80:89

Tabela: Olympiakos 21-9, Real Madrid 21-9, Barcelona 21-10, Monaco 20-10, Fenerbahce 18-12, Maccabi Tel Aviv 18-13, Partizani 17-14, Baskonia 16-15...

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës