Everton dhe Chelsea luajtën për 110 minuta, Jorginho vendosi ndeshjen

Lëndimet shënuan ndeshjen mes Evertonit dhe Chelsea/foto: EPA-EFE/Andrew Yates

Futbollistët e Chelsea-t festuan me 0:1 minimale si mysafir ndaj Evertonit në një ndeshje që zgjati 90 minuta në vend të 110 minutave për shkak të lëndimeve të lojtarëve të të dyja skuadrave.

Pjesa e parë u shënua me lojën më të mirë të Chelseat dhe dëmtimin e mbrojtësit të Evertonit, Ben Godfrey, i cili duhej të linte lojën në minutën e 18-të.

Gjyqtari Pawson e zgjati pjesën e parë për plot tetë minuta dhe ishte në sekondat e fundit që Jorginho shënoi golin e vetëm të ndeshjes. Chilwell në zonën e rreptësisë së Evertonit u faullua nga Ducure, pas së cilës arbitri Pawson tregoi penalltinë dhe shënuesi i sigurt ishte Jorginho.

Në pjesën e dytë ritmi i lojës ra dhe kjo pjesë e takimit u shënua nga golat. Fillimisht në minutën e 70-të, Yerry Mina u detyrua të largohej nga fusha për shkak të një dëmtimi dhe pesë minuta më vonë u lëndua në anën e kundërt Kalidou Koulibaly. Për shkak të lëndimeve, Pawson e zgjati për 10 minuta pjesën e dytë, por as Evertoni dhe as Chelsea nuk arritën të shënonin gol.