Nxënësit nga 33 shkolla fillore në Shkup janë evakuuar për shkak të kërcënimeve me bombë

Bojkoti i mësimit në shkollën fillore Luben Lape / Foto: MPB

Në 33 shkolla fillore në Shkup sot raportohet për mjete shpërthyese të vendosura. Tashmë prindërit janë njoftuar për të marrë fëmijët nga shkollat, nxënësit janë evakuuar shëndoshë e mirë dhe siç njofton Ministria e Punëve të Brendshme, po vijojnë kontrollet antiterror.

Sot (07.02.2023) rreth orës 12:30, në SVR Shkup është raportuar se në adresat elektronike të 33 shkollave fillore në Shkup është dërguar kërcënim me mjet shpërthyes. Menjëherë pas marrjes së kallëzimit, nga ana e punonjësve të policisë janë marrë masat për evakuimin e sigurt të shkollave dhe po vijojnë kontrollet antiterroriste dhe po merren masa për zbardhjen e rastit, bëjnë të ditur MPB.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës