Evakuimi i spitalit të fundit operativ në veri të Gazës

foto: MIA

Evakuimi i pacientëve dhe stafit mjekësor nga Kemal Advan, spitali i fundit operativ në veri të Rripit të Gazës, ka filluar pasi ushtria izraelite nisi sulmet aty pranë, raporton Anadolu.

Sipas informacioneve të korrespondentit të agjencisë shtetërore turke, ushtria izraelite ka gjuajtur në afërsi të repartit të pritjes së pacientëve dhe urgjencës të spitalit Kemal Advan, duke shkaktuar shkatërrime të mëdha në zonën ku arrijnë pacientët në spital, njoftoi MIA.

Për shkak të sulmit të ushtrisë izraelite dhe pranisë së ushtarëve izraelitë rreth spitalit, administrata e spitalit filloi evakuimin e të plagosurve, pacientëve dhe personelit mjekësor, “nga frika se ushtria izraelite do të pushtonte ose sulmonte përsëri spitalin, siç bëri. më 12 dhjetor të vitit të kaluar”, thekson Anatolia.

Pasi ushtria izraelite rrethoi dhe shkatërroi në masë të madhe Spitalin Al-Awde në rrethin Tell ez-Zater të Jabaliya, asnjë spital i vetëm nuk po funksionon në Rripin verior të Gazës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës