Europharm Pelister humbi fitoren si mysafir ndaj Sportingut

Europharm Pelister barazoi në Portugali / foto: E. Pelister

Hendbollistet e Eurofarm Pelisterit luajtën vetëm 27:27 në ndeshjen ndaj Sportingut të Lisbonës në kuadër të xhiros së pestë të Ligës së Evropës, ndonëse fitoren e kishin në dorë.

Manastirët hynë në minutën e fundit me një avantazh prej një goli dhe një sulmi, por gabimi i kushtoi fitoren. dhe ngjitja në krye të tabelës në grupin D.
Pas pesë raundeve, E. Pelister është i treti në tabelë me gjashtë pikë, ndërsa Sporting dhe Nimes janë në krye me një pikë më shumë.

Skuadra vendase shënoi golin e parë të ndeshjes me Antonio Suarez, por Europharm Pelister me dy golat e Taboada dhe Christmas Pavletic kaloi në epërsi me 1:3. Në minutën e nëntë me golin e Pericit, Manastirët kaluan në epërsi me tre gola diferencë (2:5).
Në vijim u luajt gol për gol dhe në mesin e pjesës së parë Sporting me një seri 3:1 arriti në barazimin 9:9.

Përgjigja e E. Pelisteri pati dy gola me Bojan Madzovskin dhe arriti të mbajë avantazhin prej dy golave ​​deri në fund të pjesës. Në pjesën e parë, portieri Marton Sekelji ishte i shkëlqyer me gjashtë pritje, ndërsa në sulm shënuan nga tre gola Taboada dhe Gradzan.

Fillimi i pjesës së dytë ishte i ngjashëm me të parën, vendasit shënuan golin e parë, por rezultati u kontrollua nga Manastiri. Në minutën e 33-të pas golit të Krishtlindjeve Pavletic, E. Pelisteri sërish fitoi tri gola epërsi (16:19), dhe në minutën e 40-të pas golit të Krishtlindjeve, Pavletic kaloi për herë të parë në epërsi me katër gola (19:23). Manastirët patën disa raste për të arritur në pesë gola epërsi, por penalltia e humbur e Periçit dhe gjuajtja e mbrojtur e Gradzanit, Sportingu reduktoi në 47:22 në minutën e 24-të. Mandalinic ndërpreu serinë e vendasve dhe sjell E. Pelister në orën 22:25.

Hendbollistet e Sportingut nuk u dorëzuan dhe në minutën e 52-të arritën vetëm në një gol negativ 24:25 pas golave ​​të Shengart dhe Tavares.
Zeljko Babic thirri një timeout për të ndalur sulmin e vendasve, por sulmi i gjatë përfundoi me një goditje në shtyllën e Taboada.

Në krahun e kundërt, Fontes shënoi një gol për të barazuar 25:25 dhe pasiguri maksimale në pesë minutat e fundit të ndeshjes.

Mandalinic kthen E. Pelisteri në epërsi (25:26) në minutën e 56-të, Sportingu bëri depërtim në sulmin e radhës dhe Mandaliniç me golin e dytë radhazi i sjell Manastirit me dy gola epërsi.
Sporting reduktoi nga penalltia në 26:27 pasi Taboada kreu një shkelje përjashtimi.
Në minutën e 58-të gjuajtja e Mandaliniqit u prit nga Skok, por Sporting bëri depërtim. Manastiri në minutën e fundit u fut me një avantazh prej një goli dhe një topi, por gabimi në sulm u shfrytëzua nga Shengart i cili goditi portën e zbrazët të E. Pelisteri barazoi rezultatin. Periç gjuajti në sekondën e fundit por gjuajtja e tij përfundoi mbi portë.

Rainier Taboada me shtatë gola ishte më i sakti në E. Pelister, Stipe Mandalinic shënuan pesë gola, Josip Bozic Pavletic katër, ndërsa Marton Sekelji pati tetë pritje në portë. Tek vendasit, Shengart dhe Carlos Ruesga shënuan nga gjashtë gola.
Në turin tjetër që do të luhet pas shtatë ditësh, E. Pelisteri në Manastir pret kundërshtarin e sotëm.