BE ka vendosur tarifa për importin e automjeteve elektrike kineze

Arkivi i fotove

Kina shpreh pakënaqësi të fortë dhe kundërshton planin e BE-së për të futur tarifa të përkohshme për importet e automjeteve elektrike kineze - tha Ministria kineze e Tregtisë, duke vënë në dukje se masa e BE-së injoroi faktet dhe rregullat e Organizatës Botërore të Tregtisë (OBT), duke politizuar ekonominë dhe tregtinë. pyetje.

“Kina i bën thirrje BE-së që të korrigjojë menjëherë lëvizjet e saj të këqija, të zbatojë konsensusin e rëndësishëm të arritur në takimin e fundit trepalësh Kinë-Francë-BE dhe të zgjidhë mosmarrëveshjet ekonomike dhe tregtare përmes dialogut”, tha një zëdhënës i Ministrisë së Tregtisë.

Ai tha se Kina do të marrë të gjitha masat e nevojshme për të mbrojtur të drejtat dhe interesat legjitime të ndërmarrjeve kineze. Zëdhënësi i Ministrisë Kineze theksoi se BE-ja ka injoruar kundërshtimet e vazhdueshme të forta të Kinës, si dhe apelet e qeverive dhe industrisë në shtetet anëtare të Unionit, raporton Xinhua.

Zëdhënësi tha se Kina është thellësisht e shqetësuar për këtë zhvillim.

“Konstatimet e palës evropiane nuk kanë as bazë faktike dhe as ligjore. Komisioni Evropian ka injoruar faktin se avantazhet e industrisë së automjeteve elektrike të Kinës vijnë nga hapja dhe konkurrenca. “Komisioni Evropian gjithashtu ka injoruar rregullat e OBT-së dhe nuk ka pranuar bashkëpunimin e plotë të kompanive përkatëse kineze gjatë hetimit”, thekson zëdhënësi.

Sipas fjalëve të tij, KE, duke krijuar dhe ekzagjeruar në mënyrë arbitrare ndarjet e subvencioneve të Kinës, si dhe duke keqpërdorur "faktet e disponueshme", vendosi që Kina po ofronte subvencione në nivele tepër të larta.

"Një veprim i tillë është proteksionizëm flagrant që do të krijojë dhe përshkallëzojë marrëdhëniet tregtare," tha zëdhënësi, duke vënë në dukje se masa jo vetëm që minon të drejtat dhe interesat legjitime të industrisë së automjeteve elektrike të Kinës, por gjithashtu prish industrinë globale të automjeteve dhe furnizimin. përfshirë ato në BE.

Zëdhënësi theksoi se kjo mënyrë shkel marrëveshjet e arritura nga liderët e Kinës dhe vendeve të BE-së për të forcuar bashkëpunimin.

"Kjo ka një efekt të dëmshëm në interesat e konsumatorëve të BE-së dhe përfundimisht do të dëmtojë përparimin e përgjithshëm të tranzicionit të gjelbër të BE-së dhe bashkëpunimin global në luftën kundër ndryshimeve klimatike," tha zëdhënësi.

KE njoftoi prodhuesit kinezë të automjeteve elektrike të mërkurën për tarifat shtesë për produktet e tyre që do të hyjnë në fuqi në fillim të muajit të ardhshëm. Siç thuhet në njoftim, makinat BYD (BYD) do t'i nënshtrohen tarifës doganore 17,4 për qind, Geely 20 për qind dhe SAIC (SAIC) 38,1 për qind në të ardhmen.

Prodhuesit e tjerë kinezë të makinave do të paguajnë tarifa prej 21 për qind, ndërsa kompanitë që nuk kanë bashkëpunuar në bashkëpunimin e subvencioneve të BE-së përballen me një tarifë prej 38,1 për qind. Deri më tani, detyrimet e importit për makinat elektrike kineze ishin 10 për qind.

Kina mund të hakmerret me masat e BE-së në bujqësi, aviacion dhe industrinë e automobilave, dhe Pekini tashmë ka nisur një hetim për disa lloje të pijeve alkoolike evropiane.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës