BE duhet të nisë menjëherë negociatat me S. Maqedonia dhe Shqipëria, tha ministri grek Dendias nga Shkupi

Foto: MIA

Greqia po punon shumë për të garantuar paqen, sigurinë dhe stabilitetin në rajon. Unë besoj se e vetmja mënyrë për të arritur këto synime është një mbështetje e qartë dhe e plotë për perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor. Ne kemi besim dhe besojmë thellë se negociatat me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë duhet të fillojnë menjëherë, tha pasditen e sotme ministri i Jashtëm grek. Nikos Dendias në një konferencë të përbashkët për shtyp me ministrin e Jashtëm Bujar Osmani.

Dendias theksoi se ata mbështesin qartë perspektivën evropiane të Maqedonisë së Veriut dhe se vizita e tij në Shkup është për të treguar se ata janë "së bashku me ne në rrugën drejt Evropës".

“Ne besojmë se jemi aleati juaj i ngushtë, do të bëjmë përpjekjet e duhura për të përmirësuar marrëdhëniet mes vendeve tona në nivel dypalësh dhe kjo mbështetet nga Plani i Veprimit i miratuar nga Këshilli i parë i Lartë i Bashkëpunimit”, tha Dendias, duke theksuar se Greqia është e përkushtuar. me besnikëri dhe zbatimin e duhur të Marrëveshjes së Prespës.

Ai bëri të ditur se ka një interesim të madh të një kompanie të madhe greke për të investuar në Maqedoninë e Veriut, dhe bën fjalë për një termocentral, investim prej 200 milionë eurosh.

“Më vjen mirë që ekonomia jonë po bashkëpunon më ngushtë dhe më e fortë dhe tashmë kemi arritur nivelet para pandemisë dhe është një kënaqësi e madhe për ne të dëgjojmë se investimet greke janë në një nivel shumë të lartë në vendin tuaj”, tha Dendias.

Sipas ministrit Osmani, perspektiva evropiane e rajonit është çështje e interesit të sigurisë si për ne ashtu edhe për Evropën.

Fillimi i negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë është mënyra më e mirë për të rikthyer kredibilitetin evropian në rajon dhe në këtë drejtim më vjen mirë që kemi mbështetjen e plotë të Greqisë, tha Osmani.

Ndërkaq, pushtimi rus i Ukrainës, ministri tha se tregoi se rajoni kishte nevojë për investime shtesë në rezistencën ndaj kërcënimit. Si aleatë të NATO-s, thotë Osmani, kemi obligim të kujdesemi për stabilitetin rajonal dhe kemi një qasje të koordinuar në interes të rajonit dhe Evropës.

Ai theksoi se Maqedonia e Veriut dhe Greqia janë vende që janë fqinjë të mirë dhe i ndërtojnë marrëdhëniet e tyre të ndërsjella duke krijuar parakushte për miqësi të qëndrueshme.

- Është një model i mirë me të cilin vendet e rajonit mund të kontribuojnë për të investuar në stabilitetin rajonal dhe evropian. Jam i kënaqur me të dhënat për bashkëpunimin ekonomik. Vitin e kaluar, në vitin 2021, këmbimi total i kaloi 934 milionë euro, duke arritur kështu nivelin para pandemisë. Të dhënat për tremujorin e parë të këtij viti i kalojnë 350 milionë euro, çka tregon se këtë vit duhet të presim që shkëmbimi i ndërsjellë të kalojë një miliard euro. “Greqia ka investime të shumta dhe pres që trendi rritës të rritet”, tha Osmani.

Video e ditës