BE-ja kritikon Moskën për "mosrespektimin e medias"

Joseph Borrell
Joseph Borrell / Foto: EPA-EFE / FREDERICK FLORIN / POOL

Kreu i diplomacisë evropiane, Josep Borrell, ka shkruar mbrëmë në Twitter se Bashkimi Evropian (BE) dënon burgimin e gazetarit amerikan Evan Gershkovich në Rusi me akuzën për spiunazh.

“Gazetarët duhet të jenë në gjendje të kryejnë lirisht profesionin e tyre dhe të meritojnë të mbrohen. “Autoritetet ruse edhe një herë tregojnë mungesën e respektit sistematik për lirinë e medias”, shkroi Borel.

Shërbimi i Sigurisë Ruse (FSB) njoftoi dje se një korrespondent i gazetës amerikane "Wall Street Journal" u arrestua nën dyshimin për spiunazh në favor të Uashingtonit.

Sipas raportimeve, FSB zbuloi "aktivitetet e paligjshme" të Evan Gershkovich, një korrespondent i akredituar për gazetën amerikane, i cili punonte në redaksinë e Moskës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës