BE dëshiron të krijojë një zyrë prokurorie për të mbledhur prova të krimeve ruse

Foto: EPA-EFE / SERGEY DOLZHENKO

Hapi i parë në luftën kundër mosndëshkimit për krimet e kryera në agresionin e Rusisë kundër Ukrainës mund të jetë krijimi i një zyre prokurorie për të mbledhur prova, tha Komisioneri i Drejtësisë i Komisionit Evropian, Didier Reynders.

Ai e bëri deklaratën para fillimit të një takimi jozyrtar të ministrave të drejtësisë në Stokholm, ku një nga temat kryesore është se si të sigurohet që krimet e luftës në Ukrainë të mos mbeten pa u ndëshkuar.

Zyra do të jetë e vendosur në Hagë, në selinë e Agjencisë së BE-së për Bashkëpunim Gjyqësor në Çështjet Penale.

Reinders thotë se zyra mund të hapet shpejt. Bashkimi Evropian po mbron krijimin e një gjykate speciale për krimet ruse në Ukrainë dhe në pritje të mbledhjes së një mase kritike të mbështetjes në komunitetin ndërkombëtar, dëshiron të fillojë mbledhjen e provave.

Në fund të nëntorit të vitit të kaluar, presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, propozoi krijimin e një gjykate të specializuar me mbështetjen e Kombeve të Bashkuara, e cila do të gjykojë krimet ruse. “Rusia duhet të paguajë për krimet e saj të tmerrshme, duke përfshirë agresionin kundër një shteti sovran”, tha von der Leyen.

Ka dy opsione në tryezë – njëra është krijimi i një gjykate ndërkombëtare ad hoc, si Gjykata Ndërkombëtare Penale për ish-Jugosllavinë, dhe tjetra është i ashtuquajturi opsion hibrid, ku një gjykatë kombëtare, me shumë mundësi ukrainase, por me gjyqtarë ndërkombëtarë, do të gjykonte krimet e agresionit rus.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës