Ministrat e Jashtëm të BE-së miratojnë ndihmën ushtarake për Ukrainën në shumën 1,4 miliardë euro nga fondet e ngrira ruse

Ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të BE-së kanë miratuar ndihmën ushtarake me vlerë 1,4 miliardë euro për Ukrainën dhe paketa do të financohet për herë të parë me të ardhurat nga asetet e ngrira të Bankës Qendrore të Rusisë, njoftoi DPA, duke cituar diplomatë.

Shefi i politikës së jashtme dhe sigurisë së BE-së, Josep Borrell tha se paratë duhet të arrijnë shpejt në Ukrainë dhe "të kapërcejnë të gjitha pengesat" për t'u miratuar në një takim të këshillit të çështjeve të jashtme të BE-së në Luksemburg.

DPA thekson se një miratim i tillë është i mirëpritur për Kievin në kontekstin e rezistencës së vazhdueshme të Hungarisë ndaj çdo pakete ndihme ushtarake për Ukrainën me fonde nga fondi ekstrabuxhetor i BE-së i quajtur Fondi Evropian i Paqes, i cili ka mbi gjashtë miliardë euro.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës