BE do të rrisë ndihmën ushtarake për Ukrainën

Foto: EPA-EFE / KHALED ELFIQI

Kreu i politikës së jashtme dhe sigurisë së BE-së, Josep Borrell, tha sot se Bashkimi do të rrisë ndihmën ushtarake për Ukrainën, pasi Kongresi amerikan miratoi një projekt-ligj të përkohshëm për financimin mbrëmë vonë që nuk përmend ndihmën për Ukrainën.

Borel tha në një konferencë shtypi gjatë vizitës së tij në Kiev se gjatë një "kërcënimi ekzistencial për Evropën", BE-ja dëshiron të rrisë ndihmën ushtarake për Ukrainën. Ai e tha këtë pas takimit të tij të parë me ministrin ukrainas të mbrojtjes Rustemov Umerov, i cili u emërua muajin e kaluar.

“Le të presim dhe të shohim se çfarë do të ndodhë në Shtetet e Bashkuara, por nga ana jonë ne do të vazhdojmë të mbështesim dhe rrisim mbështetjen tonë”, tha Borrell, kur u pyet për votimin në Uashington.

"Ukrainasit po luftojnë me gjithë guximin dhe kapacitetin e tyre," tha ai. Nëse BE dëshiron që ata të jenë më të suksesshëm, shtoi ai, "ne duhet t'u japim atyre armë më të mira dhe më të mëdha."

Në një deklaratë të publikuar në X, Borrell tha se Bashkimi po përgatitej për "angazhime afatgjata të sigurisë ndaj Ukrainës". Ai tha në një konferencë shtypi se shpreson që vendet anëtare të marrin një vendim për rritjen e ndihmës "para fundit të vitit".

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës