BE do t'i japë Ukrainës 200 transformatorë dhe gjeneratorë të energjisë

Foto: Profimedia

BE-ja do t'i sigurojë Ukrainës më shumë se 200 transformatorë dhe gjeneratorë të energjisë, njoftoi sot Presidenti i Komisionit Evropian. Ursula von der Layen pas bisedës telefonike me presidentin ukrainas Volodimir Zelenski.

Shumica e aseteve teknike janë donacione nga Letonia dhe Lituania dhe dërgesa do të përfshijë gjithashtu një pjesë të furnizimeve të BE-së, të ruajtura në Rumani.

Njoftimi i Von der Leyen tha se Komisioni Evropian do të lehtësojë shpërndarjen e donacioneve nga kompanitë dhe organizatat që dëshirojnë të ndihmojnë Ukrainën të përballet me efektet e sulmeve ajrore ruse në infrastrukturën civile. Donacionet pritet të drejtohen fillimisht në Poloni.

Presidenti i KE-së i cilësoi sulmet ajrore ruse si mizore dhe qëllimisht të synuara ndaj infrastrukturës.

Ajo thotë se BE-ja po përpiqet të ndihmojë në rivendosjen e ngrohjes dhe energjisë elektrike në Ukrainë sa më shumë që të jetë e mundur.

Video e ditës