BE dënoi kërcënimin e Medvedev, i cili tha se një raketë mund të godiste gjykatën në Hagë

Dmitry Medvedev / Foto EPA-EFE / YULIA ZYRYANOVA

Bashkimi Evropian dënon kërcënimin e përfaqësuesit të lartë të Rusisë, Dmitry Medvedev, për përdorimin e forcës kundër Gjykatës Ndërkombëtare Penale dhe Holandës, vendi ku ndodhet ky institucion, njoftoi sot kreu i diplomacisë evropiane. Joseph Borrell.

Lidhur me deklaratën e zëvendëskryetarit të Këshillit të Sigurimit të Rusisë, Dmitri Medvedev, se një raketë hipersonike mund të godasë gjykatën në Hagë, Borrell tha se BE-ja "rikonfirmon mbështetjen e saj të plotë" për Gjykatën Penale Ndërkombëtare.

Ai tha se BE-ja dënon gjithashtu masat e shpallura nga Rusia kundër prokurorëve dhe gjyqtarëve të Gjykatës Ndërkombëtare Penale të përfshirë në lëshimin e urdhër-arresteve për zyrtarët rusë.

“Çdo masë hakmarrjeje ndaj atyre që janë përfshirë në punën e tij është e papranueshme. Ndërsa lufton mosndëshkimin, Gjykata Ndërkombëtare Penale duhet të jetë në gjendje të punojë në mënyrë të pavarur dhe të paanshme, theksoi Borrell.

Ai shtoi se BE-ja "mbetet e përkushtuar për të mbrojtur Gjykatën kundër çdo ndërhyrjeje të jashtme që synon pengimin e drejtësisë dhe minimin e drejtësisë penale ndërkombëtare".

"BE do të vazhdojë të mbrojë universalitetin e Statutit të Romës dhe u bën thirrje të gjitha shteteve, të cilat nuk e kanë bërë ende këtë, të konsiderojnë anëtarësimin në Gjykatën Penale Ndërkombëtare, në mënyrë që të mos ketë më pandëshkueshmëri për krimet më të rënda." ka shkruar Borrell.

Medvedev, një ish-president rus, tha të hënën se "nuk ishte e pamundur të imagjinohet që një raketë hipersonike të gjuhet në gjykatën në Hagë nga një anije ruse në Detin e Veriut".

Më herët, më 17 mars, Gjykata Ndërkombëtare Penale në Hagë njoftoi se kishte lëshuar një urdhër arresti për presidentin rus Vladimir Putin me akuzën për krime lufte, për shkak të përfshirjes së tij të mundshme në rrëmbimin e fëmijëve nga Ukraina. Për shkak të akuzave të ngjashme, gjykata me bazë në Hagë lëshoi ​​gjithashtu një urdhër arresti për Maria Alekseevna Lvova-Belova, një komisionere në Zyrën e Presidentit të Rusisë, e ngarkuar për të drejtat e fëmijëve.

Gjykata në Hagë ka lëshuar një urdhër arresti për Putinin, i cili akuzohet për rrëmbimin e fëmijëve ukrainas

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës