BE-ja ka dënuar vendimin e Rusisë për të nxjerrë jashtë ligjit Radion Evropa e Lirë

Bashkimi Evropian ka dënuar vendimin e Rusisë për ta shpallur Radion Evropa e Lirë, e cila financohet nga Shtetet e Bashkuara, një “organizatë të padëshirueshme”, tha sot zëdhënësi i BE-së, Peter Stano.

Stano në rrjetin social X ka shkruar se ky është një tjetër sulm i Moskës ndaj lirisë së medias, shprehjes dhe aksesit pluralist të qytetarëve në informacion.

“Rusia duhet të shfuqizojë ligjin për Agjentët e Padëshirueshëm dhe të Huaj i përdorur për të shtypur dhe heshtur mediat kritike”, shkroi ai.

foto: Platforma "X", BE dënoi vendimin e Rusisë për ta shpallur Radion Evropa e Lirë të padëshirueshme

Ministria e Drejtësisë e Rusisë dje shtoi RFE në listën e organizatave joqeveritare të huaja dhe ndërkombëtare, aktivitetet e të cilave njihen si të padëshirueshme në territorin e Rusisë, u njoftua në faqen e internetit të Ministrisë. Kjo korporatë mediatike është klasifikuar si "agjent i mediave të huaja" në Rusi. Më herët, Prokuroria Publike e Rusisë vendosi të shënojë aktivitetet e RFE-së si të padëshirueshme.

Një gjykatë në Moskë shpalli falimentimin e operacioneve të Radios Evropa e Lirë në Rusi marsin e kaluar, pasi kompania refuzoi të paguante një seri gjobash që arrijnë në më shumë se një miliardë rubla (14 milionë dollarë) për shkeljen e ligjit të agjentëve të huaj të Rusisë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës