BE dhe Kina kanë dënuar rrëzimin e liderit të rrëzuar të Mianmarit

Aung San Suu Kyi
E dënuar Aung San Suu Kyi, ish-udhëheqëse e Mianmarit / Foto EPA-EFE / FRANCK ROBICHON / PISHINË

Komisionerja e OKB-së për të Drejtat e Njeriut të ISOKA-s, Michelle Bachelet dënon Udhëheqësja e rrëzuar e Mianmarit Aung San Suu Kyi është dënuar me katër vjet burg, dhe Bashkimi Evropian, si dhe politikanë të tjerë perëndimorë dhe organizata të të drejtave të njeriut, janë kritikuar.

Vendimi i Suu Kyi "mbyll një derë tjetër për dialogun politik" në Myanmar, ku ushtria mori pushtetin më 1 shkurt dhe "vetëm do të thellojë refuzimin e grushtit të shtetit", tha Bachelet.

"Vendim i motivuar politikisht"

Suu Kyi u dënua sot me katër vjet burg për nxitje të trazirave dhe shkelje të masave epidemiologjike, tha një burim i njohur me rastin, të cilin kritikët e përshkruan si një "farsë".

"Vendimi është i motivuar politikisht, ushtria po përpiqet të instrumentalizojë gjykatat për të hequr të gjithë opozitën politike," tha Bachelet. Suu Kyi, 76 vjeç, është akuzuar gjithashtu për korrupsion dhe mashtrim zgjedhor, shtoi ajo.

Ajo paralajmëroi se ushtria kishte arrestuar më shumë se 10.000 kundërshtarë të grushtit të shtetit dhe se të paktën 175 njerëz ishin vrarë në paraburgim, duke përfshirë shumë anëtarë të Lidhjes Kombëtare për Demokraci (NLD), "kryesisht për ngacmim ose torturë".

Bachelet bëri thirrje që të gjithë të arrestuarit ilegalisht të lirohen menjëherë. Bachelet gjithashtu dënoi ashpër sulmin e djeshëm në Yangon, kur forcat e sigurisë hodhën një kamion mbi protestuesit dhe qëlluan mbi ta, duke vrarë pesë persona. Qeveria britanike ka kritikuar gjithashtu vendimin e Suu Kyi, duke thënë se ishte një përpjekje për të mbytur opozitën.

Udhëheqësi i rrëzuar i Mianmarit Suu Kyi dënohet me katër vjet burg

Vendimi u kritikua edhe nga kinezët

“Mbretëria e Bashkuar po i bën thirrje regjimit të lirojë të gjithë të burgosurit politikë, të fillojë një dialog dhe të lejojë kthimin e demokracisë”, tha Ministrja e Jashtme Liz Truss.

Vendimi u kritikua edhe nga Kina.

"Si një fqinj miqësor, ne sinqerisht shpresojmë që të gjitha palët në Myanmar të veprojnë në interesin afatgjatë të vendit, të kapërcejnë dallimet në kuadrin kushtetues dhe ligjor dhe të vazhdojnë tranzicionin demokratik të përshtatshëm për kushtet kombëtare të Mianmarit," tha Zhao Lijian. , një kinez. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme.

Vendimi u dënua gjithashtu nga Grupi Ndërkombëtar i Krizave, grupet e të drejtave të njeriut Fortifay Wright dhe Amnesty International, ligjvënësit e ASEAN dhe historiani i Myanmarit Tant Main-U.

"Largimi i Aung San Suu Kyi nga politika nuk është një efekt anësor i grushtit të shtetit, është arsyeja kryesore e grushtit të shtetit," tha Tant Mint-U, nipi i ish-Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Tant.

Video e ditës