BE ka thirrur të ngarkuarin me punë rus në Bruksel për vdekjen e Navalny, ashtu si edhe disa vende të BE-së.

Mbrëmë, Bashkimi Evropian i bëri thirrje të ngarkuarit me punë të Rusisë në Bruksel që të përcjellë "indinjatën" e tij pas vdekjes së liderit të opozitës ruse Alexei Navalny në burg, tha shërbimi diplomatik i Bashkimit Evropian (EEAS).

Përveç BE-së, një numër vendesh evropiane, duke përfshirë Gjermaninë, Suedinë, Finlandën, Spanjën, Italinë, shtetet baltike dhe Kroacinë, kanë thirrur ambasadorë rusë ose zyrtarë në detyrë për diskutime në lidhje me rastin.

"BE përcjell zemërimin e saj për vdekjen e figurës së opozitës Navalny, për të cilën presidenti (Vladimir) Putin dhe autoritetet ruse janë përfundimisht përgjegjës," tha EEAS në një deklaratë.

Drejtori i përgjithshëm i shërbimit diplomatik të BE-së, përgjegjës për Rusinë, Michael Siebert, i bëri thirrje Rusisë që të lejojë një hetim ndërkombëtar, të pavarur dhe transparent për vdekjen e figurës së opozitës dhe i bëri thirrje Rusisë që t'ia dorëzojë trupin e tij familjes pa vonesa të mëtejshme. dhe t'ua dorëzojë trupin të afërmve për të organizuar varrimin.

Me atë rast, diplomacia e BE-së përsëriti se Rusia duhet "të lirojë menjëherë dhe pa kushte të gjithë të burgosurit e tjerë politikë, si dhe të gjithë personat e arrestuar në të gjithë Rusinë, duke respektuar Navalny".

Ministria e Punëve të Jashtme kroate ka thirrur mbrëmë ambasadorin rus në atë vend për një bisedë lidhur me vdekjen e Navalny.

Një burim nga MPJ italiane tha se ambasadori rus në Itali është thirrur pas vdekjes së liderit të opozitës Alexei Navalny, pa dhënë detaje të tjera.

Vdekja e Navalny, 47, në një burg të Arktikut ku po vuante një dënim 19-vjeçar u njoftua të premten.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës