BE fillon negociatat e anëtarësimit me Ukrainën dhe Moldavinë

Sot, Bashkimi Evropian nis zyrtarisht negociatat e anëtarësimit me Ukrainën dhe Moldavinë.

Lëvizja historike synon veçanërisht dërgimin e një vote besimi për të ardhmen e Ukrainës, pasi Moska ka fituar vrull në fushën e betejës gati dy vjet e gjysmë që nga pushtimi i Kremlinit.

“Këto janë momente vërtet historike. Ukraina është dhe do të jetë gjithmonë pjesë e Evropës së bashkuar. Miliona ukrainas, dhe në të vërtetë breza të popullit tonë, po realizojnë ëndrrën e tyre evropiane”, tha Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky kur 27 vendet e BE nënshkruan javën e kaluar për të filluar bisedimet.

Ukraina, e ndjekur nga fqinji i saj Moldavia, paraqiti ofertat e saj për t'u anëtarësuar në BE menjëherë pas sulmit të Rusisë në shkurt të vitit 2022.

Fillimi i bisedimeve në Luksemburg shënon ende vetëm fillimin e një procesi të gjatë reformash të mbushur me pengesa politike që ka të ngjarë të zgjasë shumë vite.

Në rrugën e këtij udhëtimi do të qëndrojnë jo vetëm përpjekjet e Rusisë për të destabilizuar, por edhe frenimi i të dyshimtëve brenda BE-së, veçanërisht Hungaria, raportojnë mediat franceze.

Megjithatë, deri më tani, Ukraina – e përfaqësuar në bisedime nga zëvendëskryeministrja Olga Stefanishyna – ka fituar lëvdata për fillimin e një sërë reformash për të frenuar ryshfetin dhe ndërhyrjen politike, edhe pse lufta është ndezur.

"Është një meritë e madhe për qeverinë ukrainase që ka bërë një përparim kaq të shpejtë në kohë lufte drejt anëtarësimit." Dhe unë mendoj se kjo pasqyron një nivel kompetence dhe një angazhim real në emër të qeverisë ukrainase për t'u bashkuar me Bashkimin Evropian”, tha dje ministri i Jashtëm i Irlandës, Michael Martin.

Lufta e Rusisë në Ukrainë ka rindezur presionin ndaj BE-së për të pranuar anëtarë të rinj.

BE-ja gjithashtu i dha Gjeorgjisë statusin e kandidatit në dhjetor 2023.
Ai miratoi gjithashtu negociatat e pranimit me Bosnjën dhe ka bisedime të vazhdueshme me Serbinë, Malin e Zi, Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Takimet me Ukrainën dhe Moldavinë sot do të fillojnë procesin e kontrollit se sa ligjet në këto vende janë tashmë në përputhje me standardet e BE-së dhe sa më shumë punë ka përpara.

Sapo të bëhet kjo, BE-ja duhet të fillojë të përcaktojë kushtet për negociata për 35 tema, nga taksat tek politika mjedisore.

Duket e pamundur që të ketë përparim drejt hapit të ardhshëm në gjashtë muajt e ardhshëm, kur Hungaria, vendi më miqësor ndaj Rusisë në bllok, të mbajë presidencën e BE-së.

Fillimi i bisedimeve rezonon fuqishëm në Ukrainë, sepse ishte dëshira për lidhje më të ngushta me BE-në që ndezi protesta në vitin 2014, e cila përfundimisht u shndërrua në një krizë të plotë me Rusinë.

Bisedimet vijnë në një kohë të tensionuar në Moldavi, pasi SHBA, Britania dhe Kanadaja paralajmëruan për një "komplot" rus për të ndikuar në zgjedhjet presidenciale të tetorit të vendit.

Të vendosura mes Ukrainës së shkatërruar nga lufta dhe Rumanisë anëtare të BE-së, autoritetet pro-perëndimore të Moldavisë shpesh akuzojnë Kremlinin për ndërhyrje në punët e tij të brendshme.

Presidentja Maia Sandu ka akuzuar Moskën, e cila ka trupa të stacionuara në një rajon të shkëputur të vendit, se synon të destabilizojë Moldavinë përpara votimit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës