BE-ja po "godit" kompanitë e mëdha të teknologjisë për gabime të supozuara "të vogla".

Flamuri i BE / Foto: EPA-EFE / STEPHANIE LECOCQ

Mosrespektimi i rregulloreve për mbrojtjen e të dhënave personale të qytetarëve është pengesa më e madhe midis gjigantëve të teknologjisë dhe Bashkimit Evropian E drejta për privatësi është një pengesë në rritje midis kompanive globale, zakonisht amerikane, teknologjike që operojnë rrjete sociale, dyqane online dhe platforma transmetimi. , dhe Bashkimin Evropian, i cili ka rregulla mjaft strikte rreth Rregullores së Përgjithshme të Mbrojtjes së të Dhënave (GDPR).

Edhe pse prej vitesh janë vendosur gjoba në Facebook, Amazon, Google dhe të tjerë, së fundmi ishte Facebook në Irlandë që u gjobit me një gjobë rekord prej mbi një miliard euro.

Komisioni i Irlandës për Mbrojtjen e të Dhënave njoftoi se Meta shkeli GDPR kur transferoi grupe të të dhënave personale të përdoruesve evropianë të Facebook në Shtetet e Bashkuara pa i mbrojtur siç duhet dhe u gjobit me një rekord prej 1,2 miliardë euro ose 1,3 miliardë dollarë për këtë. .

Është dënimi më i madh i shqiptuar për shkak të JDPR. Deri më tani, gjoba më e madhe ishte 746 milionë euro, të cilën BE-ja i vendosi Amazon.com. Përveç gjobës, rregullatori irlandez i privatësisë urdhëroi Metën të ndalonte praktikën e transferimit të të dhënave të përdoruesve nga BE në SHBA brenda pesë muajve.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës