Përkatësia etnike përfshihet në certifikatat e lindjes, martesës dhe vdekjes

Ministri i Drejtësisë Krenar Loga nesër do të nënshkruajë një udhëzim të ri për ndryshimin e certifikatave të lindjes, martesës dhe vdekjes, ku do të përfshihet edhe përkatësia etnike, njoftoi ai. Alsat-M.

Në këtë mënyrë Ministria e Drejtësisë dëshiron t'i japë fund problemit të deklarimeve të rreme të përkatësisë etnike gjatë punësimit dhe keqpërdorimit të balancuesit për përfaqësim të drejtë etnik në institucione të caktuara.

“Me këtë do të mund të vërtetohet përkatësia etnike me dokument zyrtar. Për çdo abuzim të mundshëm të përkatësisë etnike, mund të hapen procedura penale për kallëzim të rremë. Dhe palët në procedurë (në rastin e punësimit) mund të paraqesin kërkesë dhe padi për keqpërdorim, në rast se institucioni shmang dokumentet zyrtare”, tha Loga.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës