Kryeministri estonez në garë për kreun e diplomacisë së BE-së?!

Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel, kryeministrja e Estonisë Kaja Kalas gjatë një takimi jozyrtar të Këshillit Evropian në Bruksel, Belgjikë/EPA-EFE

Kryeministri polak Donald Tusk ka mbështetur homologen e tij estoneze, Kaja Kalas, si një "kandidat shumë të mirë" për postin e shefes së politikës së jashtme të BE-së.

Përpara një takimi jozyrtar të liderëve të BE-së në Bruksel, Tusk tha se Kalas kishte një kuptim të thellë të çështjeve rajonale dhe kompleksitetin e çështjeve të Ukrainës dhe Rusisë.

“Kaya Callas është një kandidate shumë e mirë; ajo i njeh shumë mirë problemet e rajonit tonë dhe e kupton realitetin ukrainas dhe rus”, tha Tusk, duke shtuar se “pikëpamja e saj është identike me atë polake”.

Pas zgjedhjeve të 6-9 qershorit për Parlamentin Evropian, Callas është ndër kandidatët që po shqyrtohen për postin e Përfaqësueses së Lartë të BE-së për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë.

Tusk shprehu gjithashtu mbështetjen e tij për Ursula von der Leyen, e cila po kërkon një mandat të dytë si presidente e Komisionit Evropian, duke vënë në dukje "kuptimin e saj të plotë të çështjeve polake".

Në diskutimet përkatëse, Tusk foli me drejtues të tjerë nga Partia Popullore Evropiane (EPP) për përbërjen e re të Komisionit Evropian.

Përpara samitit jozyrtar, ai u konsultua me kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis, me Friedrich Merz, kreun e partisë kryesore opozitare të Gjermanisë CDU dhe me Alberto Núñez Fejo, kreun e Partisë Popullore të opozitës spanjolle.

EPP, fraksioni më i madh në Parlamentin Evropian, ka miratuar von der Leyen si kandidatin kryesor për president të Komisionit Evropian.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës