Escobar: Konferenca Ndërqeveritare për S. Maqedonia në fund të dhjetorit ose në janar

Gabriel Escobar
Gabriel Escobar / Foto: EPA-EFE / FEHIM DEMIR

Shtetet e Bashkuara shpresojnë që konferenca e parë ndërqeveritare ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe Bashkimit Evropian mund të mbahet këtë vit, dhe nëse jo - atëherë sa më shpejt të jetë e mundur vitin e ardhshëm, tha Gabriel Escobar, kreu i Ballkanit Perëndimor në Departamentin e Shtetit të SHBA-së. “360 gradë” që do të transmetohet sonte.

Escobar mbërriti sot për vizitën e tij të parë në Shkup që nga marrja e një pozicioni të ri në hierarkinë e diplomacisë amerikane.

“Për ta arritur këtë, Shtetet e Bashkuara janë në kontakt me të gjithë partnerët e saj evropianë”, tha Escobar.

Video e ditës