Ashton Kutcher flet për luftën kundër sëmundjes autoimune: "Jam me fat që jam gjallë"

Ashton Kutcher
Ashton Kutcher / Foto: Profimedia

Ashton Kutcher në episodin e ri të serialit “Running Wild with Bear Grylls: The Challenge”, ai tregoi se disa kohë më parë u diagnostikua me një lloj të rrallë vaskuliti – një sëmundje autoimune e enëve të gjakut. Ai theksoi se sëmundja “e hodhi jashtë ekuilibrit”, por edhe se i dha një këndvështrim të ri për jetën.

“Rreth dy vjet më parë mora një formë super të rrallë të vaskulitit që më dëmtoi shikimin dhe dëgjimin dhe më hodhi plotësisht jashtë ekuilibrit”, tha aktori.

i dashur kunis
Mila Kunis dhe Ashton Kutcher / Foto: EPA-EFE / DAVID SWANSON

Kutcher thotë se vetëm tani e sheh se sa e vështirë ka qenë ajo periudhë.

"Nuk e dija nëse do të më kthehej shikimi, nuk e dija nëse do të më kthehej dëgjimi, nuk e dija nëse do të mund të ecja përsëri," shtoi ai, duke vënë në dukje se ai ishte i lumtur që ishte gjallë fare.

"Një herë ai hante vetëm rrush"

Ai gjithashtu përmendi se sëmundja e mësoi atë t'u qaset problemeve në një mënyrë tjetër.

"Jeta bëhet argëtuese kur kupton se pengesat në fakt të japin atë që të duhet në jetë." Kjo është kur ju filloni të shfletoni problemet tuaja në vend që të jetoni nën to," vuri në dukje Ashton.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga Ashton Kutcher (@aplusk)

Kjo është hera e parë që aktori flet publikisht për betejën e tij me vaskulitin, por edhe që gruaja e tij, aktorja Mila Kunis, e ka trajtuar gjendjen e tij shëndetësore në një intervistë vitin e kaluar.

“Ai po sillej vërtet budalla. Në një kohë ai hante vetëm rrush, kjo ishte vërtet marrëzi. "Ne përfunduam në spital dy herë për pankreatit," tha Kunis për sëmundjet e Kutcher në 2013 ndërsa përgatitej për rolin e tij në filmin "Jobs".

Video e ditës