Armenia ka ngrirë anëtarësimin e saj në CSTO

Flamuri i Armenisë / Foto nga EPA / WAEL HAMZEH

Armenia ka ngrirë anëtarësimin e saj në Organizatën e Traktatit të Sigurisë Kolektive të udhëhequr nga Rusia (CSTO) sepse aleanca e tradhtoi vendin, tha kryeministri Nikol Pashinyan.

Pashinyan tha gjithashtu se Azerbajxhani, vendi me të cilin Armenia ka luftuar dy luftëra në tre dekadat e fundit, nuk po u përmbahet parimeve të nevojshme për të përfunduar një marrëveshje afatgjatë të paqes dhe tregoi se Azerbajxhani po përgatitej të nisë një sulm tjetër.

Në një intervistë për televizionin France 24, e cila u transmetua mbrëmë, Pashinyan tha se CSTO, e cila dominohet nga Rusia, ka tradhtuar Armeninë.

“Marrëveshja e sigurisë kolektive nuk i ka përmbushur qëllimet e saj për sa i përket Armenisë, veçanërisht në vitin 2021 dhe 2022”, tha Pashinyan përmes një përkthyesi. “Tani praktikisht e kemi ngrirë pjesëmarrjen tonë në këtë marrëveshje. Sa i përket hapave tanë të ardhshëm, do të duhet të shohim”, shtoi ai.

Kryeministri armen gjithashtu tha në intervistë se aktualisht nuk ka bisedime për mbylljen e bazës ruse në Armeni. Kjo çështje është objekt i marrëveshjeve të ndryshme.

Kremlini tha sot se Rusia planifikon të kontaktojë Armeninë dhe se i duhen më shumë detaje.

"Pala armene nuk ka ndërmarrë hapa zyrtarë në këtë drejtim," shtuan ata, duke iu referuar ngrirjes së pretenduar të pjesëmarrjes së saj në CSTO.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës