Eris, Pi dhe Pirola: Ekspertët shpjeguan ndryshimin midis tre varianteve të reja të koronavirusit

Foto: Pexels

Variantet e reja të koronavirusit vazhdojnë të përhapen në mbarë botën dhe ekspertët paralajmërojnë se numri i të infektuarve do të rritet deri në fund të verës.

Ndërsa ai shkruan "The Independent", janë shfaqur tre lloje të omicronit, duke treguar mutacione të rëndësishme në krahasim me variantin origjinal.

Shfaqja e varianteve Eris, Pi dhe Pirola përkon me motin e paqëndrueshëm dhe një rritje "të vogël por domethënëse" të pranimeve në spitale në të gjithë Anglinë.

Ajo pasoi 93.083 raste të regjistruara të koronavirusit në Britani që nga 3 shtatori, sipas të dhënave nga Studimi i Shëndetit Zoe.

Agjencia e Mbrojtjes së Shëndetit në Mbretërinë e Bashkuar (UKHSA) tha se rastet e reja dhe pranimet në njësitë e kujdesit intensiv vazhduan të rriteshin në shifrat më të fundit dhe normat e pranimeve në spital u rritën në shumicën e grupmoshave.

Çfarë duhet të dini për format e reja të koronavirusit?

Pirrola

Pyrrola, ose BA.2.86, është varianti i fundit i omikronit që shfaqet këtë verë, me 34 mutacione më shumë se BA.2, sipas profesor Lawrence Young, një virolog.

Sipas të dhënave nga Qendra Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), dy raste të Pirolës janë raportuar në SHBA që nga 23 gushti.

Një nga ato raste u zbulua përmes mbikëqyrjes gjenomike të udhëtarëve, duke dëshmuar se ishte "transmetim ndërkombëtar", tha CDC. Megjithatë shtojnë se shtrimet e deritanishme ndoshta nuk janë shkaktuar nga Pirola, por theksojnë se kjo mund të ndryshojë.

Duke parë globalisht, ky variant i koronës është zbuluar në Danimarkë, Afrikën e Jugut, Izrael, Britaninë e Madhe dhe Shtetet e Bashkuara.

Eris

Eris, ose EG.5.1, është një pasardhës i omicron dhe u klasifikua për herë të parë nga OBSH si një variant i koronavirusit më 9 gusht. Është varianti i dytë më i zakonshëm në Britani pas Arcturus (CKD.1.16) dhe varianti më i zakonshëm në SHBA, sipas CDC.

Sipas Profesor Young, ndryshimi kryesor midis Eris dhe varianteve të tjera të omicron është se ai ka një mutacion shtesë (F456L), "i cili mund të shpjegojë aftësinë e tij për të shmangur përgjigjen e antitrupave neutralizues".

pigrek

Pi, ose BA.6, është një variant tjetër i omicron. Deri më tani është sekuencuar vetëm në Danimarkë dhe Izrael.

Azim Majeed, kreu i kujdesit parësor dhe shëndetit publik në Imperial College London, tha se ky variant aktualisht nuk është i zakonshëm tek njerëzit e infektuar me koronavirus.

Profesorja Christina Pagel tha për Sky News se, megjithëse është ende herët, Pi ka "shumë mutacione të reja që e diferencojnë ndjeshëm nga shtamet e mëparshme të omicron".

“Ka shumë mundësi që gjatë dimrit të shohim një valë tjetër infeksioni. "Shpresojmë, me zbutje të ndryshme, duke përfshirë dozat përforcuese të vjeshtës, ato valë do të jenë nën kontroll," tha Yang.

Profesor Majed tha se variantet e reja ka të ngjarë të shkaktojnë simptoma më të rënda se variantet e mëparshme, por se imuniteti i fituar më parë nga vaksina dhe nga virusi themelor do të ofronte ende mbrojtje të mirë për shumicën e njerëzve.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës