Erdogan në një vizitë zyrtare në Athinë

Erdogan dhe Mitsotakis / Foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do të jetë sot në Athinë për të marrë pjesë në Këshillin e pestë të Lartë për Bashkëpunim midis Greqisë dhe Turqisë, si dhe do të pritet nga presidentja greke Katerina Sakellaropoulou dhe do të takohet me kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis.

Mbajtja e Këshillit të Lartë u organizua nga Mitsotakis dhe Erdogan në takimet e tyre menjëherë pas zgjedhjeve në të dy vendet, kur u pajtuan se është e nevojshme të mbahen të hapura kanalet e komunikimit mes dy vendeve dhe të rinovohet dialogu.

Sipas deklaratave të Ankarasë zyrtare dhe Athinës zyrtare, të dyja palët në takimin e sotëm po vijnë me vullnet të mirë dhe me klimë pozitive dhe jozyrtarisht pritet të nënshkruhen memorandume bashkëpunimi në disa fusha.

Në intervistën e djeshme për gazetën “Kathimerini”, presidenti turk njoftoi nënshkrimin e Deklaratës për marrëdhënie miqësore dhe fqinjësi të mirë dhe theksoi se nuk ka asnjë problem që nuk mund të zgjidhet me dialog dhe në bazë të vullnetit të mirë të ndërsjellë.

– Më pyetët se çfarë do t'i thosha zotit Mitsotakis. Unë do t'i them këtë: Kyriakos mik, ne nuk të kërcënojmë, nëse nuk na kërcënon. Të forcojmë besimin mes dy vendeve tona, të rrisim bashkëpunimin dypalësh në çdo sektor, të tregojmë shqetësim të ndërsjellë për asetet historike dhe kulturore të vendeve tona, qofshin ato çështje në detin Egje, lufta e përbashkët kundër migracionit të paligjshëm apo problemet e vazhdueshme. të pakicës turke në Greqi, theksoi Erdogan.

Ai foli për një "faqe të re" në marrëdhëniet dypalëshe dhe parimin "win-win", për të cilin thotë se është "tashmë në thelb të qasjes së Turqisë ndaj marrëdhënieve ndërkombëtare dhe diplomacisë" dhe "nëse dallimet zgjidhen përmes dialogut dhe një gjuhe të përbashkët. gjendet, kjo është në dobi të të gjithëve”.

Zëdhënësi i qeverisë greke, Pavlos Marinakis, në konferencën e rregullt për shtyp të hënën tha se takimi Mitsotakis-Erdogan, si dhe mbajtja e Këshillit të Lartë të Bashkëpunimit, është një tjetër hap i rëndësishëm në përpjekjet e të dyja palëve për konsolidimin e klimës. të dialogut.

Ai theksoi se kanë një dallim me Turqinë që duhet ta zgjidhin, që është përcaktimi i Zonës Ekskluzive Ekonomike dhe shelfit kontinental, por shtoi se ka edhe çështje të tjera të rëndësishme që po diskutohen në këtë fazë të dialogut.

Presidenti turk do të mbërrijë në Athinë mëngjesin e sotëm, në Pallatin Presidencial do të takohet me Sakellaropoulou, nga ku do të shkojë në pallatin e kryeministrit për një takim me kryeministrin e Greqisë, pas së cilës takimi do të mbahet në formë një drekë pune, në prani të Mitsotakis dhe Erdogan dhe me pjesëmarrjen e ministrave nga të dy vendet.

Në të njëjtën kohë, Athina do të jetë nën masa drakoniane sigurie sot për shkak të vizitës së Erdoganit, do të punësohen të paktën 3.000 policë, ndërsa në pjesën qendrore të metropolit grek, me vendim të policisë ndalohet çdo tubim. dhe protesta.

Hera e fundit që presidenti turk ishte në Athinë ishte pikërisht gjashtë vjet më parë, pra në të njëjtën datë, më 7 dhjetor 2017, kur ai bëri një vizitë zyrtare dyditore në Greqi.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës