Erdogan në Athinë: fillimi i një epoke të re në marrëdhënie?

Recep Tayyip Erdogan në Greqi/ Foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Presidenti turk Erdogan ndodhet sot për një vizitë zyrtare në Greqi. Athina dhe Ankaraja thonë se po ndjekin një "axhendë pozitive dhe afrim". A ka ndonjë shans që të funksionojë?

Përpjekja e parë dështoi. Recep Tayyip Erdogan ishte me të vërtetë presidenti i parë i Turqisë që bëri një vizitë zyrtare në Greqi në 2017 pas më shumë se 60 vjetësh, por të gjithë ata që shpresonin për një afrim historik u zhgënjyen. Pikërisht në fillim të bisedimeve me presidentin grek Prokopis Pavlopulos, u ngrit një mosmarrëveshje për çështjen e kufijve detarë të detit Egje. Për më tepër, siç pritej, grekët refuzuan kërkesën e Erdoganit për të ekstraduar oficerët turq që u larguan në vendin fqinj pas një grushti të dështuar në verën e vitit 2016. Pasuan gjashtë vjet marrëdhënie të akullta politike midis Athinës dhe Ankarasë.

Tani ka një përpjekje të re. Presidenti turk vjen në Turqi sot, 7.12.2023 dhe siç thotë vetë, është futja e një “epoke të re” të marrëdhënieve dypalëshe. Këshilli i Bashkëpunimit Greko-Turk i kryesuar nga Erdogan dhe kryeministri grek Mitsotakis do të takohet gjithashtu për herë të parë në shtatë vjet. Sipas raportimeve të mediave, Erdogan nuk do të qëndrojë në Athinë për më shumë se gjashtë orë. Pra, sa i mundshëm është një rezultat pozitiv nga bisedimet?

Kush tregon gatishmëri për kompromis?

"Kjo varet nga mënyra se si e përkufizoni 'pozitivin'," i tha DV Konstantinos Phillis nga Instituti i Marrëdhënieve Ndërkombëtare në Athinë.

Gjëja më e rëndësishme, sipas Phyllis, është avancimi i agjendës pozitive, zvogëlimi i mosbesimit dhe krijimi i një marrëdhënieje të mirë pune midis Erdogan dhe Mitsotakis. Do të diskutohet për bashkëpunim më të ngushtë në ekonomi, energji dhe turizëm, si dhe politikën e refugjatëve. Televizioni shtetëror grek ERT njoftoi se gjithsej 20 marrëveshje dypalëshe do të shpallen dhe madje do të nënshkruhen në Athinë.

Megjithatë, Phyllis thekson se nuk mund të pritet që pas vizitës së Erdoganit të dy vendet të kapërcejnë pikat e rëndësishme në mosmarrëveshjen mes dy vendeve, sepse “Turqia vazhdon të bëjë kërkesa të njëanshme dhe të ketë pretendime territoriale që nuk janë të bazuara ligjërisht dhe për të cilat nuk mund të të diskutohet seriozisht”, thotë politologu nga Athina.

Fuad Aksu, një politolog nga Universiteti Teknik Yildiz në Stamboll, ka një mendim tjetër dhe beson se problemi qëndron në Athinë.

“Greqia pret që Turqia të përmbushë gjithmonë kërkesat e tyre dhe të bëjë lëshime. Nëse do të mbetet kështu gjatë vizitës së ardhshme, do të jetë shumë e vështirë të arrihet pajtimi”, thekson analisti turk.

Për të përshkruar marrëdhëniet mes dy vendeve, Aksu përdor termin “paqe e ftohtë” kur flet për situatën në detin Egje.

"Greqia shihet ende me mosbesim në Turqi," thotë ai.

Liberalizimi i vizave si model për BE-në

Ndoshta është e gabuar të kesh pritshmëri të mëdha. Mund të konsiderohet më shumë një politikë me hapa të vegjël, si për shembull kur bëhet fjalë për migracionin.
Sipas të dhënave të Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për Refugjatët, nga fillimi i vitit deri në gusht, nga Turqia kanë ardhur në Greqi rreth 25.500 emigrantë, dy herë më shumë se vitin e kaluar. Sipas informacioneve të gazetës athinase “Kathimerini”, dy vendet e NATO-s janë pranë një marrëveshjeje për kontrolle më të rrepta në detin Egje.

Përveç kësaj, Greqia dhe Turqia thuhet se kanë rënë dakord tashmë që të lejojnë shtetasit turq të marrin viza për ishujt në Egjeun lindor në kushte të lehtësuara dhe për herë të parë për një periudhë deri në një vit. Pra nuk do të ketë heqje vizash, por të paktën do të ketë lehtësim. Këtë gjë Erdogani e kërkon me këmbëngulje, por më kot edhe nga Bashkimi Evropian. A janë grekët tani ndoshta gati për ta ndihmuar atë në këtë?

Politologu Filis mendon se kjo është mjaft e mundshme dhe thotë se “marrëveshja për lehtësimin e vizave është e rëndësishme për të dy vendet dhe jo vetëm për turizmin në Greqi. Erdogan ndoshta do të jetë në gjendje ta shesë marrëveshjen në shtëpi si hapin e parë drejt negociatave me Bashkimin Evropian për liberalizimin e shumëpritur të regjimit të vizave.

Pajtimi pa stres zgjedhor

Në një intervistë për DV-në, Fatih Ceylan, ambasador në pension dhe sot kreu i “Qendrës Politike Ankara”, thekson se ky është një moment i volitshëm sepse si Greqia ashtu edhe Turqia kanë zgjedhje të rëndësishme pas tyre dhe prej andej tashmë është më e lehtë pajtohem. Ish-diplomati beson se kjo do të ishte pozitive, por gjithashtu thekson se “problemet që ekzistojnë prej kohësh nuk janë zgjidhur”.

Në fund të fundit, afrimi i ish-armiqve të gjakut mund të forcojë stabilitetin në rajonin e trazuar. Ceylan thekson se Perëndimi është i preokupuar me luftërat në Ukrainë dhe Lindjen e Mesme dhe për këtë arsye nuk mund të përballojë një tjetër përplasje midis Turqisë dhe Greqisë. “Kjo është arsyeja pse ata po përpiqen të përmirësojnë marrëdhëniet midis Athinës dhe Ankarasë të paktën deri në një masë”, beson ai. Shkencëtari politik Phyllis pyet se deri në çfarë mase Perëndimi në përgjithësi mund të ndikojë ende në të.

“Turqia nën Erdoganin po largohet gjithnjë e më shumë nga Perëndimi. Sot e percepton veten si një fuqi rajonale që vepron në mënyrë të pavarur”, përfundon analisti nga Athina.

Burimi: Deutsche Welle/ Autorët: Yannis Papadimitriou/Бurak Unveren

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës