Erdogan thotë se nuk do të kërcënojë Mitsotakis për sa kohë që ai bën të njëjtën gjë

Erdogan dhe Mitsotakis / Foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Ju më pyetët se çfarë do t'i thoja zotit Mitsotakis. Unë do t'i them: Kyriakos mik, ne nuk të kërcënojmë, nëse nuk na kërcënon. Të forcojmë besimin mes dy vendeve tona, të rrisim bashkëpunimin dypalësh në çdo sektor, të tregojmë shqetësim të ndërsjellë për asetet historike dhe kulturore të vendeve tona, qofshin ato çështje në detin Egje, lufta e përbashkët kundër migracionit të paligjshëm apo problemet e vazhdueshme. të minoritetit turk në Greqi, tha presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan në një intervistë për gazetën greke Kathimerini.

Një ditë para vizitës në Athinë dhe mbajtjes së Këshillit të Lartë për Bashkëpunimin mes dy vendeve, Erdogan thekson se nuk ka asnjë problem që nuk mund të zgjidhet me dialog, bazuar në vullnetin e mirë të ndërsjellë dhe njofton nënshkrimin e Deklaratës për Marrëdhënie miqësore dhe fqinjësi e mirë.

Presidenti turk thekson se ata janë fqinjë me Greqinë dhe do të mbeten gjithmonë fqinjë, thotë se ndajnë të njëjtën gjeografi, të njëjtin det, thithin të njëjtin ajër, janë të lidhur me të kaluarën e tyre, por edhe se ka shumë çështje. që ende nuk kanë arritur t'i zgjidhin dhe i takon të dyja palëve të lejojnë që këto çështje të shkaktojnë tensione dhe mosmarrëveshje.

Ai flet për një "faqe të re" në marrëdhëniet dypalëshe dhe parimin "win-win", për të cilin thotë se është "tashmë në thelb të qasjes së Turqisë ndaj marrëdhënieve ndërkombëtare dhe diplomacisë" dhe "nëse dallimet zgjidhen përmes dialogut dhe një gjuhe të përbashkët". gjendet, kjo është në dobi të të gjithëve”.

-Kohët e fundit, brenda këtij perceptimi, ne morëm një impuls të mirë në formësimin e marrëdhënieve tona me Greqinë. Kemi ringjallur mekanizmat dypalësh që kanë qenë të fjetur për një kohë të gjatë. Kanalet tona të dialogut janë të hapura dhe funksionojnë në të gjitha nivelet. Vizitat e ndërsjella janë të shpeshta. Ne kemi vullnetin, bazuar në besimin reciprok, për të zhvilluar bashkëpunimin tonë në shumë fusha të rëndësishme për vendet tona dhe rajonin. Tani të dyja palët kanë përgjegjësinë për të krijuar, institucionalizuar dhe promovuar këtë perceptim. Mendoj se të njëjtin vullnet ka edhe zoti Mitsotakis. Deklarata e Marrëdhënieve Miqësore dhe Fqinjësisë së Mirë, të cilën shpresojmë ta nënshkruajmë në Athinë më 7 dhjetor, do të regjistrojë gjithashtu qartë këtë qëllim të përbashkët, thotë Erdogan.

Lidhur me deklaratën e kaluar drejtuar Greqisë se “një natë mund të vijnë papritur”, presidenti turk shpjegon se vetëm ata që i kërcënojnë duhet t’i kenë frikë dhe mesazhi konkret i referohej “elementeve terroriste që kërcënojnë sigurinë e vendit tonë”. dhe ne bëmë atë që duhej të bënim”.

Sa i përket çështjes së emigrantëve, ai shpjegon se është e rëndësishme që BE të mbështesë Turqinë dhe është e nevojshme të merren masa të përbashkëta që sigurojnë ndarje të barabartë të barrës dhe përgjegjësive, diçka që, sipas Erdogan, nuk duhet të kufizohet në bashkëpunimin mes Turqisë. dhe Greqisë.

I pyetur për vendimin për ta kthyer Hagia Sophia në xhami, Erdogan shpjegon se Hagia Sophia është në pronësi të Fondacionit Fatih Sultan Mehmet dhe "me një vendim të duhur të Këshillit të Shtetit, përdoret për qëllimin për të cilin është kushtuar". dhe vë në dukje se nuk ka ikonografi materiale dhe as shpirtërisht të dëmtuara dhe elemente të tjera artistike, të cilat do të mbrohen.

Në intervistën për “Kathimerini”, Erdogan flet edhe për pozicionin e Turqisë në raport me Gazën dhe thekson se ata kanë qenë gjithmonë zëri i drejtësisë, drejtësisë dhe ndërgjegjes në marrëdhëniet ndërkombëtare dhe synimi kryesor i tyre është të jenë në anën e duhur të historisë. .

- Reagimi i Turqisë ndaj padrejtësisë dhe trajtimit çnjerëzor të pësuar nga populli palestinez, si dhe fakti që ne nuk i shmangemi kritikimit të Izraelit për veprimet e tij, të cilat shkelin qartë të drejtën ndërkombëtare, të drejtën ndërkombëtare humanitare dhe të drejtat e njeriut, janë një kërkesë e natyrshme e kësaj. qëllimi. Duke marrë parasysh që shumë vende perëndimore sot mbajnë qëndrime gjithnjë e më të ngjashme, përmbushja e një detyrimi të tillë moral nga ana e Turqisë për çështjen e Palestinës nuk mund të vërë në dyshim nëse ajo "i përket Perëndimit" apo jo. Në vend që të debatohet për orientimin dhe pozicionin e Turqisë, ajo që duhet marrë parasysh është fakti se disa vende perëndimore ndonjëherë mund të injorojnë vlerat që mbrojnë fuqishëm. Heshtja për brutalitetin në Gaza është shembulli më i gjallë i kësaj, thotë Erdogan.

Përveç kësaj, ai pyet "a janë në përputhje me vlerat perëndimore bombardimet e spitaleve, sulmet ndaj shkollave, kampeve të refugjatëve, tregjeve dhe vrasja e civilëve?".

Presidenti turk nesër do të jetë në Athinë për të marrë pjesë në Këshillin e Lartë për Bashkëpunim midis Greqisë dhe Turqisë, ku është planifikuar të pritet nga presidentja greke Katerina Sakellaropoulou, më pas do të ketë një takim me kryeministrin e Greqisë dhe një deklaratë. për mediat, pas së cilës do të mbajë dhe takimin në formë drekë pune, në prani të Mitsotakis dhe Erdogan dhe me pjesëmarrjen e ministrave nga të dyja vendet.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës