Erdogan: Turqia nuk pret më asgjë nga BE-ja

epa08750946 Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan merr pjesë në një ceremoni nënshkrimi me Presidentin e Ukrainës pas takimit të tyre në Stamboll, Turqi, 16 Tetor 2020. Turqia dhe Ukraina nënshkruan një marrëveshje ushtarake duke përfshirë shitjet dhe transferimin e teknologjisë së dronëve të armatosur të Turqisë në Ukrainë. EPA-EFE / TOLGA BOZOGLU

Turqia nuk pret më asgjë nga Bashkimi Evropian, në derën e të cilit pret prej 40 vitesh, tha sot presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan.

“Ne i kemi përmbushur të gjitha premtimet që i kemi bërë Bashkimit Evropian, por ato pothuajse janë zhdukur”, tha Erdogan në seancën inauguruese të parlamentit turk, duke shtuar se nuk do të tolerojë kërkesa apo kushte të reja në procesin e anëtarësimit.

“Nëse nuk tërhiqen në lidhje me disa padrejtësi si vendosja e vizave, të cilat i përdorin si sanksione latente, nëse nuk korrigjojnë gabimet e tyre... Nga ana jonë, ata do të humbasin plotësisht të drejtën e shprehjes politike, sociale, pritshmëritë ekonomike dhe ushtarake”, paralajmëroi ai.

“Nëse Bashkimi Evropian synon të ndalojë procesin e anëtarësimit që ekziston vetëm në letër, do të jetë vendimi i tyre”, shtoi ai.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës