Erdogan shpalli shtatë ditë zie

Foto: EPA / EFE

Presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan shpalli shtatë ditë zie për shkak të tërmetit katastrofik pranë Gaziantepit, njoftoi Anatolia.

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara nderoi me një minutë heshtje viktimat e tërmetit shkatërrues në Turqi dhe Siri.

Të paktën 2.300 persona kanë humbur jetën sot në Turqi dhe Siri pas një tërmeti të fortë me magnitudë 7.8 ballë që goditi jugun e Turqisë.

Kreu i agjencisë së menaxhimit të fatkeqësive dhe emergjencave deklaroi se të paktën 1.498 njerëz vdiqën në vend dhe 8.533 u plagosën.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës