Erdogan: Ne bëjmë thirrje për përpjekje të reja për t'i dhënë fund luftës në Ukrainë

Erdogan dhe Stoltenberg në samitin e NATO-s në Madrid / Foto: EPA-EFE / JJ GUILLEN

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka bërë thirrje për intensifikimin e përpjekjeve për t'i dhënë fund luftës në Ukrainë, duke shtuar se "nuk ka humbës" në një paqe të drejtë.

Erdogan tha se Turqia po përpiqej të ndiqte një "politikë të ekuilibruar" për shkak të varësisë së saj të madhe nga importet ruse të energjisë.

Turqia e furnizon Ukrainën me dronë të armatosur dhe armë të tjera, por Erdogan gëzon gjithashtu marrëdhënie të ngushta pune me presidentin rus Vladimir Putin, sipas mediave perëndimore.

"Ne duhet të shtojmë përpjekjet tona diplomatike për të arritur një armëpushim të qëndrueshëm," u tha Erdogan gazetarëve në fund të një samiti të NATO-s.

Në një takim në Madrid, aleanca ushtarake e udhëhequr nga SHBA ftoi zyrtarisht Finlandën dhe Suedinë për t'u bashkuar me bllokun.

Ofertat e tyre për anëtarësim u shtynë deri në minutën e fundit nga Erdogan, i cili bëri thirrje për garanci se vendet skandinave do t'i bashkohen Turqisë në luftën kundër terrorizmit kur bëhet fjalë për anëtarët e Partisë së Punëtorëve Kurdë (PKK) dhe premtoi se do t'i ekstradonte ata së shpejti. të dyshuarit.

Erdogan paralajmëroi se zbatimi i marrëveshjes 10-pikëshe nga Suedia dhe Finlanda do të përcaktonte nëse ai do ta dërgonte kërkesën e tyre për ratifikimin në parlamentin turk.

“Nëse i përmbushin obligimet do ta dërgojmë në parlament, nëse nuk i përmbushin nuk do të diskutohet”, theksoi presidenti turk.

Video e ditës