Erdogan i kërkoi Ramës të pastronte pjesën tjetër të organizatës FETO në Shqipëri

foto: MIA

Kryeministri shqiptar Edi Rama, i cili ndodhet për një vizitë zyrtare në Turqi, dhe nikoqiri i tij, presidenti Recep Tayyip Erdoğan, vlerësuan lart marrëdhëniet dhe bashkëpunimin dypalësh, me angazhime për avancim, si dhe shkëmbyen mendime për zhvillimet aktuale.

- Shprehim një vlerësim të përbashkët se Turqia dhe Shqipëria janë anëtarë të aleancës së NATO-s që luajnë një rol në ruajtjen e paqes dhe stabilitetit në rajonin e Ballkanit. Shqipëria është në anën e duhur të historisë gjatë votimit të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara dhjetorin e kaluar për armëpushimin emergjent humanitar në Rripin e Gazës, tha presidenti turk Erdogan, raportojnë shqiptarët, duke cituar mediat turke.

Ai theksoi rëndësinë e solidaritetit të Shqipërisë me "popullin e shtypur palestinez", i cili është ekspozuar ndaj sulmeve izraelite në Gaza për më shumë se katër muaj, në të cilat janë vrarë rreth 30.000 njerëz.

Erdogan iu referua gjithashtu organizatës terroriste FETO, e cila organizoi grushtin e dështuar në vendin e tij në vitin 2016.

“Nuk do t’i japim asnjë shans atij rrjeti të mbrapshtë që po përpiqet të helmojë marrëdhëniet tona, do të vazhdojmë luftën kundër tyre”, tha Erdogan, i cili i kërkoi Ramës “të pastrojë pjesën tjetër të kësaj organizate në Shqipëri”.

Erdogan vuri në dukje se Turqia e ka rritur vëllimin e tregtisë me Shqipërinë në një miliardë dollarë dhe tani po përpiqet ta dyfishojë atë në dy miliardë dollarë.

Kryeministri i Shqipërisë Rama ka komentuar sulmet izraelite në Rripin e Gazës, duke thënë se është koha për armëpushim, se pengjet duhet të lirohen dhe se Turqia është një aktor i domosdoshëm në arritjen e zgjidhjes.

Ai falënderoi për ndihmën dhe mbështetjen e shtetit turk dhe mikut të tij të madh Erdogan, për Shqipërinë dhe Kosovën.

- Sa herë që flasim për marrëdhëniet me Turqinë, shqiptarët dhe Kosova nuk mund të harrojnë tre gjëra. Së pari, falë mbështetjes tuaj, Kosova u njoh si republikë e pavarur pak minuta pas pavarësisë, së dyti, ju komunikuat e para me mua kur Shqipëria u godit nga një tërmet i fortë dhe menjëherë morët iniciativën për të ndërtuar 500 apartamente. Së treti, ne shqiptarët ndiheshim si një peshk jashtë ujit kur bota ishte prekur nga koronavirusi dhe po të mos ishte Turqia dhe ju personalisht, kushedi sa njerëz do të kishin humbur jetën, tha Rama.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës