Erdogan nga jugu i shkatërruar i Turqisë nisi fushatën për zgjedhjet presidenciale

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan sot ai ka nisur zyrtarisht fushatën për zgjedhjet presidenciale duke vizituar jugun e vendit, i cili u dëmtua rëndë nga tërmeti i 6 shkurtit.

"Ne kemi ardhur për t'ju shërbyer, jo për të komanduar," i tha ai turmës në një kantier ndërtimi të hapur në provincën Gaziantep, pranë kufirit me Sirinë.

Gjashtë javë përpara zgjedhjeve të 14 majit, Erdogan bëri premtime për të rindërtuar dhe vizituar të mbijetuarit e tërmetit që vrau më shumë se 50.000 njerëz.

Komisioni zgjedhor këtë javë pranoi kandidaturën e tre kandidatëve që do të kundërshtojnë Erdoganin (69), ndërsa opozita shpreson në fitore.

Sondazhi i institutit kërkimor TAG tregon se 51,8 për qind e votuesve mbështesin presidentin e partisë më të madhe opozitare CHP. Kemal Kiliçdaroglu, dhe 42,6 për qind mbështesin Erdoganin.

Përveç Kilicdaroglu, janë edhe dy kandidatët e tjerë Muharrem Inchea, kandidati i mundur në garën me Erdoganin në 2018, si dhe ish-deputeti Sinan Ogan nga e djathta ekstreme.

Erdogan ka qenë në pushtet për 20 vjet.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës