Erdogan do të mbajë vetëm dy ministra nga kabineti i mëparshëm qeveritar

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan / Foto nga EPA-EFE / VLADIMIR SMIRNOV /

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, i cili kohët e fundit fitoi mandatin e tij të tretë në zgjedhjet e Turqisë, njoftoi përbërjen e qeverisë së re pasi u betua.

Pas një darke zyrtare ku morën pjesë pothuajse 80 krerë shtetesh dhe qeverish, Erdogan njoftoi përbërjen e qeverisë së re, në të cilën ministritë e mbrojtjes, të punëve të jashtme dhe të ekonomisë pësuan ndryshime thelbësore.

Qeveria e re do të mblidhet për herë të parë të martën, njoftoi ai më herët. Pas darkës, Erdogan shkoi në pallatin presidencial Cankaya, ku jetonte dhe punonte Mustafa Kemal Atatürk, për të shpallur përbërjen e qeverisë së re.

Siç pritej, eksperti i njohur Mehmet Shimşek, ish-ministër i Financave (2009-2015) dhe më pas Zëvendës Kryeministër për Politikat Ekonomike (deri në 2018), merr Ministrinë e Financave.

Emri i Mehmet Simsek (56) u shfaq vazhdimisht në media: ish-ekonomisti i bankës amerikane Merrill Lynch do të jetë përgjegjës për të vendosur rregull në politikën financiare të vendit për të rivendosur besimin tek investitorët.

Ministritë kryesore do të riorganizohen gjithashtu: Hakan Fidan, ish-kreu i MIT, shërbimi inteligjent i Turqisë, do të marrë postin e ministrit të Jashtëm, duke zëvendësuar Mevlut Cavusoglu.

Në Ministrinë e Mbrojtjes, Jashar Güler, shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura, zëvendëson Hulusi Akar, ish-shefin e Shtabit të Përgjithshëm që mbante këtë post që nga korriku 2018. Akar u konsiderua si organizatori i rezistencës ndaj grushtit të dështuar të korrikut 2016. Vetëm dy ministra, shëndetësia dhe Kultura, kanë mbetur në postet e tyre.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës