Erdogan: Biden përballet me 'provën e ndershmërisë' në trajtimin e luftës në Gaza

Recep Tayyip Erdogan / Foto EPA-EFE/ERDEM SAHIN

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha sot se presidenti amerikan Joe Biden kalon “testin e ndershmërisë” në veprimet e tij në lidhje me luftën në Gaza, njoftuan mediat britanike.

Duke folur me gazetarët gjatë kthimit nga samiti i G7 në Itali, Erdogan tha se Biden pritej të tregonte se plani i armëpushimit në Gaza nuk ishte një "taktikë e llogaritur zgjedhore", por një përpjekje e sinqertë për të ndaluar luftën.

Ai gjithashtu tregoi se Gjermania kishte zbutur qëndrimin e saj për shitjen e avionëve Eurofighter në Turqi. Në nëntor, Turqia tha se ishte në bisedime me Britaninë dhe Spanjën për të blerë Eurofighter Typhoon, megjithëse Gjermania e kundërshtoi idenë.

“Aeroplanët Eurofighter janë të rëndësishëm për ne”, theksoi presidenti turk.

Erdogan tha gjithashtu se inflacioni do të arrijë një nivel më të favorshëm në tremujorin e fundit të vitit me hapa për normat e interesit që ende nuk janë ndërmarrë.

“Politikat që synojnë ribalancimin e ekonomisë japin fryte”, ka treguar kreu i shtetit turk

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës