Airbnb po padit qytetin e Nju Jorkut

Airbnb / Foto EPA-EFE/MATTIA SEDDA

Airbnb po padit qytetin e Nju Jorkut për kufizime në qiratë afatshkurtra, në një mosmarrëveshje ligjore që vë në pah shqetësimet e kompanisë për aftësinë e saj për të operuar në një treg kyç kundër përpjekjeve të qytetit për të trajtuar krizën e strehimit të përballueshëm.

Kompania e teknologjisë me qendër në San Francisko paditi Nju Jorkun mbi Aktin e Regjistrimit të Qirasë Afatshkurtër, një urdhëresë lokale e miratuar në vitin 2022 që do të hyjë në fuqi muajin e ardhshëm. Ligji kërkon që nikoqirët afatshkurtër në qytet të regjistrohen në zyrën e kryetarit të bashkisë, të tregojnë se kush tjetër jeton në vend dhe të bien dakord të respektojnë ligjet e tjera të qytetit.

Padia është shembulli i fundit i përplasjeve të Airbnb me zyrtarët e shtetit të Nju Jorkut gjatë dekadës së fundit. Edhe pse Airbnb pretendon se shërbimi i saj mund të jetë një përfitim financiar për strehuesit, duke ofruar përfitime ekonomike për komunitetet, kritikët kanë ngritur shqetësime se shërbimi rrezikon të kufizojë disponueshmërinë e banesave.

Një zëdhënës i zyrës së kryetarit tha se qëllimi i tyre ishte "të mbrojnë sigurinë dhe mjedisin për banorët, të ruajnë stokun e përhershëm të banesave dhe të sigurojnë që sektori i mikpritjes të vazhdojë të rimëkëmbet dhe të lulëzojë".

Raporti, i publikuar muajin e kaluar, tregoi se kostoja mesatare e marrjes me qira të një apartamenti në lagjen Manhattan ishte 4.241 dollarë në prill – një rritje prej 8% nga viti i kaluar dhe një rekord i ri.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës