EPP po kërkon postin e Presidentit të Këshillit të BE-së për një mandat "gjysmë".

Partia Popullore Evropiane (EPP) u propozoi socialdemokratëve që të "ndanin" postin e presidentit të Këshillit Evropian me një mandat prej 2,5 vjetësh secili, raportoi Politico duke cituar burime diplomatike.

Sipas Traktatit të BE-së, mandati i Presidentit të Këshillit Evropian zgjat 2,5 vjet me të drejtë rizgjedhjeje. Presidenti aktual i Këshillit, Charles Michel, u zgjodh në vitin 2019 dhe pas skadimit të mandatit 2,5-vjeçar, ai u rizgjodh në atë detyrë.

Tani PPE propozon që Aleanca Progresive e Socialistëve dhe Demokratëve (SD) të propozojë kandidatin për mandatin e parë 2,5-vjeçar dhe që në të dytin të zgjidhet president i Këshillit të BE-së një përfaqësues i Partisë Popullore Evropiane.

Nga ana tjetër, gjatë 2,5 viteve të para të mandatit të Parlamentit Europian, do ta menaxhonte presidentja aktuale Roberta Mezzola, e cila është nga PPE dhe më pas postin do ta merrte një kandidat i SD-së.

Sipas burimeve diplomatike, marrëveshja parashikon edhe mbështetjen e socialdemokratëve për rizgjedhjen e Ursula von der Leyen si Presidente e Komisionit Evropian.

Mbrëmjen e sotme në Bruksel po mbahet një takim jozyrtar i krerëve të shteteve apo qeverive të vendeve anëtare të BE-së për të diskutuar për zgjedhjen e zyrtarëve më të lartë në Union.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës