Apple akuzohet për shkelje të rregullave të reja të konkurrencës dixhitale të BE-së

Apple Store / Foto EPA/RITCHIE B. TONGO

Rregullatorët e Bashkimit Evropian akuzuan sot Apple për thyerjen e rregullave të reja të konkurrencës dixhitale duke penguar zhvilluesit e softuerit të App Store të ridrejtojnë përdoruesit diku tjetër.

Komisioni Evropian tha se sipas gjetjeve paraprake të hetimit të tij, prodhuesi i iPhone ka shkelur Aktin e Tregjeve Dixhitale të BE-së.

Rregullorja, e njohur gjithashtu si DMA, është një grup rregullash gjithëpërfshirëse që synojnë të parandalojnë gjigantët e teknologjisë që të marrin nën kontroll tregjet dixhitale.

Apple nuk dëshiron të mbetet prapa në garën e AI: Chatjipity do të fuqizojë iPhone-ët

Aksionet e Apple u hodhën në një nivel rekord

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës