Një epidemi streptokoku ka goditur Kroacinë: Këto janë simptomat me të cilat do ta dalloni infeksionin

Foto: Profimedia

Kroacia aktualisht, rreth tre infeksione të dimrit ndikojnë në shëndetin. Pikërisht këtë dimër iu bashkuan edhe koronavirusi dhe gripi infeksion bakterial streptokok, i cili nuk ka shënuar rritje në 15 vitet e fundit dhe gjatë viteve të pandemisë nuk është shënuar asnjë vdekje pasi nuk ka patur pacientë me infeksion invaziv streptokoksik.

Megjithatë, sipas të dhënave të Instituti Kroat i Shëndetit Publik (HCPI), nga fillimi i shtatorit të vitit të kaluar deri në mesin e janarit, 3.502 njerëz u sëmurën nga streptokoku dhe 965 nga skarlatina, dhe deri në 12 persona u sëmurën me sëmundje invazive streptokokale duke përfshirë sepsën dhe meningjitin, nga të cilët katër vdiqën dhe kjo. numri po rritet dita ditës, rritet.

Çfarë është strep?

Bëhet fjalë për baktere të përhapura në natyrë dhe deri më tani janë zbuluar 103 lloje streptokokesh.

Streptokoku i grupit A është një bakter që shfaqet shpesh, shumë njerëz e bartin atë në fyt (mikrob) dhe në lëkurë (kolonizim), ndonjëherë në traktin anogenital dhe jo gjithmonë rezulton në zhvillimin e sëmundjes.

Nëse sëmundja zhvillohet, infeksioni streptokokal i grupit A zakonisht shfaqet si një sëmundje e lehtë që shfaqet me dhimbje të fytit, d.m.th. është. me anginë, së bashku me simptoma të tjera (rritje e temperaturës së trupit, vështirësi në gëlltitje, zmadhim nyjet limfatike), por streptokoku gjithashtu mund të shkaktojë një sërë infeksionesh të traktit respirator, lëkurës dhe indeve të buta, si skarlatina, impetigo, celuliti (infeksion i lëkurës ), erizipelat (një lloj celuliti) dhe inflamacioni i mushkërive, shkruan Shërbimi Epidemiologjik i Instituti Mësimor i Shëndetit Publik “Dr. Andria Stampar".

Streptokoku i grupit A është shkaku më i zakonshëm i faringitit bakterial (inflamacion i faringut/fytit) tek fëmijët dhe mund të izolohet nga afërsisht 20 deri në 30 përqind e fëmijëve me faringjit. Faringjiti streptokoksik shfaqet më shpesh tek fëmijët midis moshës 5 dhe 11 vjeç dhe në muajt e dimrit dhe pranverës së hershme të çdo viti. Shfaqja e sëmundjes vërehet shpesh në kopshte dhe shkolla.

Infeksioni transmetohet kryesisht përmes kontaktit të ngushtë mes njerëzve, pikave të frymëmarrjes të të sëmurëve kur flasin, teshtitjes, kollitjes dhe kontaktit të drejtpërdrejtë me lëkurën e dëmtuar. Mund të transmetohet edhe në mënyrë indirekte, nëpërmjet kontaktit me objekte të kontaminuara me sekrecione të të infektuarve, siç janë objektet që preken shpesh nga duart (dorezat e dyerve, rubinetat, lodrat, etj.).

Si trajtohet?

Angina streptokokale diagnostikohet me ekzaminim mikrobiologjik, kulturë bakteriale nga një tampon fyti ose test i shpejtë i antigjenit dhe trajtohet me antibiotikë dhe terapi simptomatike.

Në raste të rralla, pacientët pas infektimit mund të zhvillojnë komplikime poststreptokoksike, si: ethet reumatike dhe glomerulonefriti. Ndonjëherë, si pjesë e infeksionit streptokoksik, zhvillohet një formë invazive e sëmundjes, si pasojë e depërtimit të streptokokut më thellë në trup dhe në gjak, gjë që kërkon kujdesin e duhur spitalor.

Siç informon Instituti Mësimor për Shëndet Publik “Dr. Andria Štampar”, si çdo dimër (përveç dy viteve të fundit pandemike), edhe këtë vit ka një numër në rritje të personave që vuajnë nga infeksionet streptokoksike, kryesisht te fëmijët. Shfaqja e të gjitha infeksioneve të frymëmarrjes, përfshirë streptokoket, inkurajon akomodimin dhe qëndrimin në dhoma të ajrosura keq, ku qëndrojnë shumë njerëz.

Për të reduktuar numrin e të sëmurëve, është e nevojshme të sigurohet që çdo person me simptoma të sëmundjes streptokokale të mos vijë në kolektiv, të forcohen masat higjienike të mjedisit (ajrimi i ambienteve, pastrimi dhe dezinfektimi i lodrave dhe masat e tjera) dhe masat higjienike (larja e duarve dhe higjiena e frymëmarrjes) janë forcuar. Plagët e lëkurës duhet të kujdesen siç duhet dhe të mbulohen me suva.

Çdo person i sëmurë duhet të kontaktojë mjekun ose pediatrin e tij, për të përcaktuar konfirmimin e sëmundjes dhe për të kryer trajtimin e duhur.

 

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës