Divizioni elitar amerikan i stërvitjeve të NATO-s në Rumani

Ushtria Amerikane / Foto: EPA / RAED QUTENA

Mjetet e blinduara, tanket, artileria, sistemet kundërajrore, aviacioni luftarak dhe së fundmi, avionët e zbulimit të tipit AVACS janë pjesë e stërvitjes madhore ushtarake që po zhvillohet aktualisht në Rumani. Pajisjet ushtarake, së bashku me më shumë se 5.000 ushtarë, përfshirë numrin më të madh nga Shtetet e Bashkuara dhe vende të tjera anëtare të NATO-s, janë pjesë e trajnimit ushtarak dhe forcimit të krahut lindor të NATO-s si rezultat i zhvillimeve më të fundit në Ukrainë, portali i njohur. shkruan. Rrjeti Ballkanik i Sigurisë.

Sipas mediave, kjo është një nga stërvitjet më të mëdha ushtarake të aleatëve në Evropë në dekadat e fundit, ku më të shumtët janë amerikanët. Bëhet fjalë për rreth 4.000 ushtarë nga Divizioni elitar 101 Ajror dhe njësi të tjera mbështetëse. Ekziston gjithashtu një grup luftarak i NATO-s në Rumani me rreth 1.000 ushtarë dhe 150 avionë dhe teknikë nga Italia. Që nga mesi i janarit, stërvitjeve në pjesën lindore të vendit i janë bashkuar edhe avionët më të sofistikuar të NATO-s të zbulimit të tipit AVACS.

Autoritetet amerikane në lidhje me këtë tubim të madh ushtarak në Evropë deklarojnë se përveç detyrës bazë për të mbështetur aleatët e NATO-s dhe për të penguar Rusinë nga veprimet agresive, pjesëtarët e ushtrisë mund të fitojnë përvojë të vlefshme.

Siç raporton portali, detyrat kryesore të aleatëve të NATO-s në Rumani do të jenë trajnimi i mbrojtjes në brigjet e Detit të Zi, i cili, sipas vlerësimeve amerikane, është gjithashtu i rëndësishëm në operacione të ngjashme, por në Azi, në vende që, sipas Uashingtonit. , janë potencial për konflikte mes Kinës dhe Tajvanit.

Ndryshe, kontingjenti i Ushtrisë Amerikane në Rumani përbëhet nga pjesëtarë të Brigadës së 2-të të Divizionit 101 Ajror, me mjete të blinduara JLTV dhe Humvee, toka tërheqëse të kalibrit M-119 105 dhe M777A2 të kalibrit 155 mm, të përforcuar me sulmues AHlicoppache AH-. CH-64 Chinook dhe UH-47 Blackhawk.

Divizioni 101 amerikan njoftoi në llogarinë e tij në Twitter se në Rumani po zhvillohet një stërvitje e rregullt stërvitore, pra një kurs ajror për ushtarët e rinj që iu bashkuan njësisë pak para se të mbërrinin në kufijtë lindorë të NATO-s.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës