Kampioni i Roland Garros eliminohet, Nadal nuk djersi as ndaj Thompson

Krejchikova përfundoi para kohe mbrojtjen e titullit në Roland Garros / foto: EPA-EFE / YOAN VALAT

Tenistja e dytë botërore dhe kampionia e vitit të kaluar në Roland Garros, Barbora Krejchikova dha dorëheqjen nga titulli në Paris pas humbjes në raundin e parë. Krejchikova sot humbi nga francezja Diane Paris me 2:1 në sete, 1:6,6:2,6:3.

Krejchikova e fitoi lehtësisht setin e parë, ndërsa në të dytin bëri një break dhe kaloi në epërsi me 2: o në ndeshje. Por përgjigja e Parisit ishte brutale, duke fituar gjashtë ndeshjet e ardhshme radhazi për të barazuar 1-1 në sete.

Në setin vendimtar, Krejchikova fillimisht bëri një break, por Pari fillimisht arriti të rikthehet në lojë me pushim, e më pas me pushimin e ri në ndeshjen e tetë dhe të fitojë një avantazh që e mbajti deri në fund të ndeshjes.
Pari, e cila është tenisti i 97-të në renditje, në raundin e dytë do të luajë kundër Camilla Osorio nga Kolumbia.

Rafael Nadal me një rezultat bindës 6:2,6, 2:6, 2:XNUMX mundi Jordan Thompson nga Australia dhe kaloi në raundin e dytë.
Dy pushime në setin e parë i mjaftuan Nadalit për ta zgjidhur atë pjesë të lojës në favor të tij. Në të dytën, spanjolli kaloi në epërsi me 4:1, Thompson më pas arriti në pushim, i vetmi në ndeshje, por nuk pati emocione, Nadal përsëri bëri një pushim për një rezultat bindës 6:2 dhe një epërsi 2-0. në grupe.

Seti i tretë u vendos në ndeshjen e pestë, Nadal mori sërish shërbimin e rivalit, fitoi pesë ndeshje radhazi dhe kaloi lehtësisht pengesën e parë.

Kundërshtari i Nadalit në raundin e dytë do të jetë Corentan Mute i cili ishte më i mirë se Stanislas Wawrinka në katër sete me 2:6,6:3,7:6,6:3.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.