Kampioni i Roland Garros eliminohet, Nadal nuk djersi as ndaj Thompson

Krejchikova përfundoi para kohe mbrojtjen e titullit në Roland Garros / foto: EPA-EFE / YOAN VALAT

Tenistja e dytë botërore dhe kampionia e vitit të kaluar në Roland Garros, Barbora Krejchikova dha dorëheqjen nga titulli në Paris pas humbjes në raundin e parë. Krejchikova sot humbi nga francezja Diane Paris me 2:1 në sete, 1:6,6:2,6:3.

Krejchikova e fitoi lehtësisht setin e parë, ndërsa në të dytin bëri një break dhe kaloi në epërsi me 2: o në ndeshje. Por përgjigja e Parisit ishte brutale, duke fituar gjashtë ndeshjet e ardhshme radhazi për të barazuar 1-1 në sete.

Në setin vendimtar, Krejchikova fillimisht bëri një break, por Pari fillimisht arriti të rikthehet në lojë me pushim, e më pas me pushimin e ri në ndeshjen e tetë dhe të fitojë një avantazh që e mbajti deri në fund të ndeshjes.
Pari, e cila është tenisti i 97-të në renditje, në raundin e dytë do të luajë kundër Camilla Osorio nga Kolumbia.

Rafael Nadal me një rezultat bindës 6:2,6, 2:6, 2:XNUMX mundi Jordan Thompson nga Australia dhe kaloi në raundin e dytë.
Dy pushime në setin e parë i mjaftuan Nadalit për ta zgjidhur atë pjesë të lojës në favor të tij. Në të dytën, spanjolli kaloi në epërsi me 4:1, Thompson më pas arriti në pushim, i vetmi në ndeshje, por nuk pati emocione, Nadal përsëri bëri një pushim për një rezultat bindës 6:2 dhe një epërsi 2-0. në grupe.

Seti i tretë u vendos në ndeshjen e pestë, Nadal mori sërish shërbimin e rivalit, fitoi pesë ndeshje radhazi dhe kaloi lehtësisht pengesën e parë.

Kundërshtari i Nadalit në raundin e dytë do të jetë Corentan Mute i cili ishte më i mirë se Stanislas Wawrinka në katër sete me 2:6,6:3,7:6,6:3.

Video e ditës